Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wiktorowo

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:elbląski
Gmina:Gronowo Elbląskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór. z XIX w.
Wieś powstała w wyniku napływu osadników na te tereny w XVIII i XIX w. Folwark w Wiktorowie prawdopodobnie utworzono na terenach majętności w Wikrowie (Wickerau) w XIX w. Pod koniec XIX w. wybudowano tu dwór i zabudowania gospodarcze. Na starych mapach miejscowość widnieje jako Ellerwald, składająca się z części płd. - Erste Trift i płn. - Zweite Trift. Po wyzwoleniu Polski, w 1945 r. na terenie folwarku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne, podległe pod zakład w Wikrowie, zlikwidowane ustawowo w latach 90. XX w. Dwór zburzony został w latach 70. XX w.
Źródła:
Geoportal,
Mapster:
http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/series/025K/P32-S28-F_GRUNOWO_%28GRUNAU%29_1936_2.jpg

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy fotografii ani opisu nieistniejącego dworu. Kompozycja całego zespołu jest czytelna, stanowił on regularny kwadrat z dworem w północnej części. Z czasem wyburzono budynki zachodniej i północnej pierzei oraz sam dwór.

Park

Pozostałości parku z k. XIX w. o pow. ok. 0,5 ha. Założenie od wschodu ograniczał Stary Nogat (Alte Nogat). Od strony płd. z parkiem graniczyły bagniste łąki, obecnie zagospodarowane jako działki mieszkańców i pole uprawne.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.