Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Oficjałów

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:opatowski
Gmina:Opatów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Zespół Dworski Rodziny Redlich
27-500 Oficjałów 29

Historia

Dwór z przeł. XIX / XX w.
Oficjałów to wieś granicząca z południowo-wschodnią granicą Opatowa. Powstała najprawdopodobniej po 1880 r., ponieważ nie widnieje w "Słowniku Geograficznym...", którego spisywanie rozpoczęło się właśnie w tym roku. Ponadto brak tej wsi na mapach wcześniejszych, gdzie w miejscu O. rozciągają się jedynie wzgórza, pola i lasy, poprzecinane jarami i licznymi strumieniami. Wprawdzie istniały tu pradawne osady (w epokach żelaza, brązu i później okresie późnośredniowiecznym), ale wieś szlachecka w typowym okresie kształtowania się posiadłości ziemskich, czyli XII - XV wiek, najwyraźniej nie powstała. Potwierdza to "Studium Uwarunkowań..." Rady Miejskiej w Opatowie podając, że pierwsze wzmianki o O. pojawiły się w XIX w. - uściślijmy - zapewne pod koniec XIX w.
Wokół lokalizacji obecnej wsi Oficjałów w 1845 r. leżały: od północy Opatów, dalej (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pisownia nazw oryginalna) Womborków, Proboczyn, Karwów, Okolina, Czerników, Jurkowice oraz Marcinkowice. Pod koniec XIX w. w skład gminy Opatów wchodziły: Adamów, Balbinów, Brzezie Szlacheckie, Czernichowy, Dzierżążnia, Gojców, Jurkowice, Karwów, Kornacice, Lipowa, Marcinkowiec, Murowaniec, Niekisiałka Duża, N. Mała, Okalina, Pobroszyn, Podole, Ptkanów (?), Rosochy, Wąworków, Wiesiołówka i Zochcinek. Najbliżej obecnej wsi O. leżał wówczas Wąworków, jednak w opisie tejże wsi w "Słowniku Geograficznym..." opisywany Oficjałów również nie występuje. Wąworków owszem posiadał dodatkowy folwark, lecz był to Kobylin. Nazwa ta nie występuje też niestety w żadnym z opisów Opatowa.
Zespół dworski "Oficjałów" zaznaczony jest na mapie rosyjskiej z 1915 r., później wieś została odnotowana w Księgach Adresowych Polski z okresu 1926-30, niemniej szkoda, że nie ma tam ani słowa o posiadaczach ziemskich. Ich nazwiska podaje jedynie wspomniane na pocz. "Studium Uwarunkowań..." RM Opatów. Byli to kolejno Kobylińscy, Sawiccy i Baczewscy, a od 1926 r. - rodzina Redlichów. Być może właścicielem był Władysław Redlich, znany adwokat, oficer, działacz niepodległościowy okresu międzywojennego. W 1930 r. we wsi była cegielnia należąca do L. Szrajbmana, wiatrak F. Zwolskiego i sklep spożywczy A. Wajsbluma. Posiadłość widnieje także na mapie z 1942 r. i w porównaniu do map współczesnych można stwierdzić, że na przestrzeni ponad 80 lat nie zaszły tu większe zmiany w układzie przestrzennym. Zespół dworski nieprzerwanie znajduje się w rękach rodziny Redlich.
Źródła:
RM w Opatowie, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Opatów", Opatów 2012-2017;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Słownik Historyczno-Geograficzny P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski - Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal;
Mapster:
11837032 @ Reymann's topographische Special-Karte von Central Europa 1:200 000
- plik mapy: Reymanns_Special-Karte_373_(154B)_Sandomierz_ca_1843_nhS543S_BN_Sygn._ZZK_S-5_141_A.jpg
11802067 @ WIG - Mapa Szczegółowa Polski 1:25 000 /1929 - 1939/
- plik mapy: P45-S33-G_OPATOW_c.1941_LoC_G6520_s25_.P6.jpg
11810070 @ West. Osteuropa 1:25 000 - Niemieckie mapy zaboru rosyjskiego, I WŚ /1914 - 1919/
- plik mapy: XXVIII-10-G_Gruppe_Warschau_1915_LoC_G6965_s25_.G4.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowy, nakryty dwuspadowym dachem, fasadą skierowany na południe, z okrągłym podjazdem na osi.

Park

Park dworski z pocz. XX w. o pow. około 3,7 ha. W parku zachowane elementy małej architektury, czyli postumenty rzeźb, fragmenty schodów i tuneli, sztucznie kształtowane tarasy i skarpy. Od strony południowej i płd.-wschodniej park przechodzi płynnie w naturalny drzewostan.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa11 miesięcy temu
Jeszcze parę słów dla p. Jacka. Oczywiście staram się jak najwięcej wiadomości "wyciągnąć" z przeglądarki Google. Czasami trafi się artykuł w lokalnej prasie, czasami film na YouTube, itd. Nie zaniedbuję żadnej okazji, aby opis był jak najszerszy. Pozdrawiam!