Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaKruśliwiec
Kruschlewitz
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: 113/A z 26.04.1984Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Dwór z pocz. XX w.Wieś w czasach nowożytnych nie istniała, były to tereny należące do klasztoru inowrocławskich franciszkanów. Jej nazwa pochodzi od rozciągających się wokół Inowrocławia złóż soli (kruszy). W posiadaniu franciszkanów dobra były jeszcze na pocz. XIX w. Po 1819 r. należały do Fundacji Szkolnej Miasta Inowrocławia. Wieś zwana była wówczas Kruślewiec. Folwark wydzierżawiano, a w 1839 r. jego właścicielem został proboszcz Stanisław Kalinowski (1838 r.), następnie w 1845 r. Ignacy Cichowicz, ożeniony z Anastazją Gymczycką. Ze związku tego pochodziły dzieci: Ludwik; Krystyna Pelagia, która wyszła za Zygmunta Drogowskiego; Marianna, która wyszła za Maksymiliana Bądkowskiego, Eleonora, Władysław, Stanisław i Alfons. Nie wiadomo, w jaki sposób była skoligacona z Ignacym kolejna właścicielka Kruśliwca (od 1852 r.) - Dorota Cichowicz. W tym okresie właściciele Kruśliwca zmieniali się dość często i po Cichowiczach majątek należał ok. 1857 r. do Aleksandra Bulińskiego, a następnie (1861 r.) do Perlińskich. W tym czasie władze pruskie utworzyły z folwarku domenę rządową. Majątek ok. 1870 r. liczył 377 mórg i należał do Ludwiga Schneidewinda. Do dominium należały też 3 domy, zamieszkałe przez 56 osób (wszyscy katolicy; 29 analfabetów). Kolejnymi właścicielami Kruśliwca, aż do wybuchu 2. wojny światowej byli Niemcy. Od 1878 r. był to Hermann Schmidt, a następnie w 1887 r. August Otto, ożeniony z Amalią Herminą Koch. Dla nich to około 1900 r. wzniesiony został obecny dwór. W 1926 r. majątek był w rękach ich syna Grzegorza (Georga) i liczył 101 ha, w tym 83 ha ziem uprawnych. Przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 681 talarów. Georg Wilhelm Gustaw Otto ożeniony był z Lucją Naue, z którą miał syna Georga Herwiga (ur. w 1924 r.). W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nazywała się Kruschen. Po 1945 r. majątek przejął Skarb Państwa Polskiego i utworzono tu Zakład Rolny podlegający pod PGR w Sławęcinku. W 1991 r. zrujnowany dwór wraz z parkiem został kupiony przez obecnych właścicieli, którzy przywrócili założeniu dawną świetność.
Opracowanie na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych, dzięki pomocy właścicielki, pani Jolanty Łyczak - Bartosiewicz.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.