Skatalogowanych zabytków: 11141
Zarejestruj się
Miniatura Krąpiewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KrąpiewoMiniatura KrąpiewoMiniatura KrąpiewoMiniatura Krąpiewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2827, 17.7732

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaPaweł Krajewski

Krąpiewo

Rohrbeck

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Koronowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, poł. XIX, 4 ćw. XIX w., nr rej.: A/211/1-3 z 5.06.1987:

Stan obecny

Własność prywatna.
Obiekt ogólnodostępny.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Pierwsi właściciele tej wsi pisali się z Krąpiewa, a ok. 2. poł. XV w. zaczęli posługiwać się nazwiskiem utworzonym od jej nazwy. W zapiskach spotykamy różne formy tego nazwiska: Krampiewskich, Krapiewskich, a nawet Crampyewskich, którzy robili to, co inne rodziny na przestrzeni wieków, czyli sprzedawali, dzierżawili i wyderkowali części wsi. W 1517 r. Mikołaj Scibor de Krampiewo całą część we wsi Krampiewo sprzedał Maciejowi Konarskiemu, a ten jeszcze w tym samym roku odsprzedał je Witowi Raczkowskiemu. W 1523 r. wdowa po Wicie, Katarzyna sprzedała części ojczyste Sąsieczna i Krąpiewa Małgorzacie Konarskiej. Inne działy tej wsi należały do Krampiewskich. Taki stan rzeczy utrzymywał się do początku XVII w., kiedy to wśród właścicieli wsi pojawiły się nazwiska: Rafał Kos z Pomorza, Michał Lewald Jezierski, Łukasz Bendorski, czy Jan Jakub Smogulecki. Posesorami dóbr w tym czasie byli Daźbóg i Władysław Niemojewscy, z którymi o swój posag procesowała się Anna Bendorska. Do poł. XVII w. Niemojewscy zyskali na znaczeniu, a także przejęli w swoje ręce całą wieś. W 1645 r. Władysław z Lubieńca Niemojewski, wojewodzic pomorski, zastawił Krampiewo za 3 tys. złp. Stefanowi Wyganowskiemu. Synem Władysława był Zygmunt ożeniony z Katarzyną de Grabie Grabską. Na pocz. XVIII w. Krąpiewo należało do Macieja, a następnie Jana Chrząstowskiego z Chrząstowa h. Łodzia ożenionego z Konstancją Grochowicką i dalej do ich syna Franciszka (ok. 1719 r.). Ten ożeniony był z Magdaleną Anną Kruszyńską z Kruszyna h. Prawdzic, z którą miał córkę Marcjannę zamężną 1-o v. z Józefem Bagniewskim z Bagniewa herbu Bawola Głowa i 2-o v. z Teodorem Sierakowskim herbu Ogończyk. Sierakowscy mieli córki: Annę zamężną z Kajetanem Onufrym Sierakowskim z Bogusławic herbu Ogończyk i Magdalenę, zamężną z Józefem Ignacym Wojciechem Skórzewskim herbu Drogosław.
W 1885 r. Krąpiewo dzieliło się na wieś z 15 domami, zamieszkałymi przez 138 osób (128 katolików, 10 ewangelików; 31 analfabetów) i dominium o areale 2482 morgi, na terenie którego znajdowało się 10 domów ze 178 mieszkańcami (84 katolików, 94 ewangelików; 32 analfabetów. W poł. XIX w. wzniesiony został obecny dwór, a także zabudowania gospodarcze i cegielnia. Dwór był dwukrotnie rozbudowywany: pod koniec XIX w. i w 1925 r., kiedy to budynku dobudowano dwa skrzydła. W 1926 r. właścicielem majątku o powierzchni 475,8 ha był Władysław Hoffmann, który gospodarował tu aż do początku 2. wojny światowej. W 1930 r. wieś liczyła 286 mieszkańców, z których jedyną osobą świadczącą usługi był murarz Klepczyński. Po 2.wojnie światowej właścicielem majątku został Skarb Państwa Polskiego, a później Katolicki Uniwersytet Lubelski, który w latach 80. XX w. rozpoczął tu remont. Obecnie budowla pozostaje w stanie ruiny (2018 r.).
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł internetowych i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór klasycystyczny, parterowy, ze skrzydłami akcentowanymi mansardami.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. o pow. 2,4ha. Park rozciąga się na południe od dworu i jest wkomponowany w naturalny krajobraz otaczający założenie. Cenny starodrzew o typowych parkowych gatunkach wzbogaca pomnikowy dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 310cm. Układ kompozycyjny parku został częściowo zatarty przez samosiejki drzew liściastych.

Inne

Spichlerz.
We wsi znajduje się tajny obiekt wojskowy nr 86092 - Zapasowe Centrum Radiowo - Nadawcze CNR wchodzącego w skład 2 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej, o pow. 1100 m2, z czasów zimnej wojny.. Obiekt został sprzedany w ręce prywatne, zaś właściciel ogołocił bunkier z wyposażenia które znajdowało się tu jeszcze w 2010 r. Ponoć możliwe jest obejrzenie obiektu, po uzyskaniu zgody właściciela.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa7 lat i 3 miesiące temu
Miałem wielką ochotę wrzucić zdjęcie z wnętrza tego bunkra (ponoć przeciwatomowego) ale znowu by było "w jakim kierunku zmierza portal":)))
Michał Jakobielski7 lat i 3 miesiące temu
:-)))
Paweł Krajewski3 lata i 11 miesięcy temu
\"Stan obecny

Własność prywatna, w remoncie.\"

Obiekt nie wygląda na remontowany. Porównując jego zdjęcie z 2009 do stanu obecnego widać jedynie ubytek pustaków w oknach, oraz brak blaszanych drzwi.

Pytanie tylko kto i po co wybił prawie wszystkie pustaki w oknach i drzwiach? No i gdzie są schody na górę? ;)
Marek Kujawa3 lata i 11 miesięcy temu
Przydałaby się świeża fotka. Jak pan może, to proszę dodać zdjęcie bardziej aktualne. Może pan również zmienić opis.
Paweł Krajewski10 miesięcy temu
Ponownie odwiedziłem obiekt. Nic tam się nie dzieje, także zapis dotyczący remontu można usunąć.
Marek Kujawa10 miesięcy temu
Spoko, też byłem. Dziadzia który kupił bunkier też ma ludzi w nosie, Co do statusu obiektu :dwór" - zostaje bez zmian.
iza s4 miesiące temu
Dzisiaj odnaleźliśmy podczas spaceru Pałac a raczej jego ruiny. To niesamowite miejsce już jadąc drogą asfaltową pozwala snuć domysly, że musi wiązać sie z tym miejscem. jakaś historia. Drzewa parkowe nad stawem zarośnięte tłumiące niegdyś napewno piękne otoczenie tego Pałacu. Obecnie serce pęka. Widać, że ktoś próbował coś z tym robić. Sam Pałac prosi się o to aby stać się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów czy gości hotelowych. Krąpiewo i okolice zapewne zyskałyby wielkie zainteresowanie gości. Osobiście czuliśmy się tu wspaniale na łonie otaczajacej natury.