Skatalogowanych zabytków: 11209
Zarejestruj się
Miniatura Kotomierz
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KotomierzMiniatura KotomierzMiniatura Kotomierz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2956, 18.1144

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kotomierz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/1001/1-2 z 5.06.1987

Stan obecny

Zamieszkały przez lokatorów.

Historia

Pałac z 1850 r.
W końcu XIX w. wieś stanowiła dominium w powiecie bydgoskim, obejmujące 3386 mórg ziemi uprawnej.
W XIX w. majątek Kotomierz zakupił pruski szlachcic Albert von Klahr. Po 1850 r. przystąpił on do budowy dworu i zabudowań gospodarczych. Obecnie są one oddalone są od centrum wsi i dworca kolejowego o około 1 km i leżą przy drodze prowadzącej do Koronowa.

Opis

Założenie architektoniczne składa się z podwórza gospodarczego, otoczonego budynkami inwentarskimi i gospodarczymi, zespołu pałacowego i kolonii mieszkaniowej. Kształt rzutu zespołu pałacowego zbliżony jest do litery "L", podstawą której jest część starsza - parterowa usytuowana w kierunku pd-zachodnim.
Przylegająca do niej część młodsza - piętrowa jest skierowana szczytem w kierunku pn-wsch. Dwór jest budynkiem wolnostojącym. W jego bryle architektonicznej jak i w poszczególnych detalach dominują formy klasycystyczne. Fasadę zdobi ryzalit z portykiem kolumnowym dźwigającym taras. Wejście główne, do którego prowadzi podjazd, poprzedzają wysokie schody ograniczone z boku ozdobnym murkiem.
Przed głównym wejściem do pałacu przy podjeździe, znajduje się nieczynna zniszczona fontanna.

Park

Park o powierzchni 7,2 ha., z pocz. XIX w. Od bramy do pałacu prowadzi aleja wysadzana kasztanowcami - jej długość wynosi 94 m. W parku zachowanym jest dawny układ kompozycyjny, który stanowią grupy drzew z gatunków rodzimych. Starodrzew skupiony jest w części środkowej parku, skąd prowadzą ślady licznych pozostałości po alejkach i ścieżkach. Rosną tu m.in.: klony pospolite, jawory, dęby szypułkowe, lipa drobnolistna, modrzew europejski. Cały park otoczony jest murem z cegły palonej, w formie nieotynkowanej. Ogrodzenie to powstało przed 1890 r. Od strony zachodniej, bezpośrednio od muru otaczającego park przylega podwórze gospodarcze o kształcie prostokątnym, zabudowane ze wszystkich stron budynkami gospodarczymi i inwentarskimi. Dwór położony jest w głębi parku, kilkaset metrów od szosy.

Inne

Ogrodzenie z 1890 roku, a także stajnia, obora, owczarnia, stodoła oraz lamus.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.