Skatalogowanych zabytków: 11167
Zarejestruj się
Miniatura Dziarnowo
2015, zdjęcie Marek Kujawa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dziarnowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7805, 18.179

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Dziarnowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Pakość
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z XIX w.
Dziarnowo jako folwark podległy majątkowi w Kościelcu nie odegrało żadnej roli w dziejach własności szlacheckiej na Kujawach. W XIX w. 1312-morgowy folwark należał do dominium w Kościelcu i stanowił tzw. dobra rycerskie. Około 1880 r. jego właścicielami byli Łączyńscy. We wsi w tamtym czasie było 7 domów z 135 mieszkańcami, w tym 55 analfabetów. Wszyscy byli wyznania katolickiego. W 1926 r. majątek liczył 333 ha, w tym 234 ha ziem uprawnych, 94 ha łąk i pastwisk, 5 ha nieużytków i dawał 2828 talarów czystego dochodu gruntowego. Właścicielami w tym czasie byli Ponińscy z Kościelca. Dwór spłonął po trafieniu pociskiem na pocz. 2. wojny światowej. Po wojnie w majątku przejętym przez Skarb Państwa Polskiego utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo w latach 90. XX w.

Opis

Na miejscu dawnego dworku, spalonego w 1939 r., obecnie znajduje się trawnik. Obok stoi współczesny dom mieszkalny. W kierunku południowym rozciąga się obszerne podwórze otoczone zabudową gospodarczą, pochodzącą głównie z XX w. Z oryginalnej zabudowy majątku pozostał jedynie fragment murowanego parkanu otaczającego dwór z ogrodem. Jeśli uważnie się przyjrzeć trawnikowi na zdjęciu satelitarnym, widać jeszcze zarys fundamentów dworu.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. 0,4 ha. Park zachował się w swoich dawnych granicach i nigdy nie był większy. Rośnie tu jedynie kilka starych drzew, poza tym trochę krzewów. Teren jest zadbany.

Inne

Fragmenty ogrodzenia z XIX w.
Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.