Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Janin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren prywatny.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
W XVI i XVII w. ziemie te należały głównie do rodzin Rogalińskich i Samostrzelskich. W XIX w. istniał tu folwark należący do obszaru dworskiego Strzelewo. Pod koniec stulecia właścicielem dóbr został hrabia Tadeusz Morstin z Galicji. W 1926 r. dzierżawcą w Janinie był niejaki Wnuk. Pod jego zarządem majątek przynosił 843,8 talary czystego dochodu gruntowego, a obszar liczył około 220 ha i były to w całości ziemie uprawne. Budynek dworu nie dotrwał do czasów obecnych. Rozebrana też została większość XIX-wiecznej zabudowy. Jedynym reliktem folwarku jest podwórze gospodarcze otoczone budynkami inwentarskimi. Po 2. wojnie światowej gospodarstwo stanowiło PGR podległy pod kombinat w Strzelewie.
Źródła:
Teki Dworzaczka
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych woj. Poznańskiego, 1926
Opracowanie własne na podst. badań terenowych.
Prawa zastrzeżone!

Opis

Brak zdjęć i informacji dotyczących dworu. Jeszcze w czasach powojennych wznosił się on w zachodniej pierzei podwórza, w dłuższej osi N-S. Od północy do dworu dostawione były dwie przybudówki. Później na tym miejscu wybudowano nowy budynek gospodarczy. Na mapie satelitarnej zaznaczony jest geometryczny środek nieistniejącego dworu.

Park

Brak. W bliżej nieokreślonej przeszłości na południe od zabudowań rozciągał się niewielki park o pow. 0,8 ha. Jeżeli do tego dodać kilkanaście drzew rosnących wokół nieistniejącego dworu, łączna pow. mogła wynosić ok. 1 ha, nie licząc stawu umieszczonego centralnie pośrodku podwórza gospodarczego.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.