Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bieskowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Koronowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Właścicielem jest poseł Wojciech Mojzesowicz.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś, a właściwie osada Bieskowo nie istniała w czasach staropolskich. Folwark utworzony został na gruntach majątku Stary Dwór, zapewne dopiero w czasach zaboru pruskiego. Wcześniej ziemie te należały do cystersów z Byszewa, a następnie do klasztoru w Koronowie. W 1926 r. folwark leżał na terenie gminy Stary Dwór, a jego właścicielem był Hermann Lieske. Na ogólny areał 162 ha składało się 155 ha ziem uprawnych, 5 ha łąk i pastwisk oraz 2 ha nieużytków. Gospodarstwo przynosiło 560 talarów czystego dochodu gruntowego. Po 2. wojnie światowej dobra te rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Na terenie folwarku utworzono zakład rolny należący do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mąkowarsku. Po przemianach 1989/90 i likwidacji PGR-ów, gospodarstwo przeszło w ręce prywatne.
Źródła:
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych woj. Poznańskiego, 1926
Gazeta Pomorska, artykuł: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/koronowo/art/7210484,w-gospodarstwie-posla-mojzesowicza-zginela-kobieta-nowe-informacje,id,t.html

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani informacji o budynku, który wznosi się w miejscu dawnego dworu. Układ przestrzenny zespołu jest zniekształcony. Dawne podwórze gospodarcze stanowiło regularny prostokąt na południe od parku i dworu.

Park

Park z XIX w. o pow. 3,17 ha. W ogólnym zarysie park zachowany jest w swoich przedwojennych granicach. Zajmuje północną część działki nr 314/29, stanowiącej wraz z polem i zabudową folwarczną gospodarstwo rolne. (Mapster, Geoportal)

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.