Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Czekanowo
2016, zdjęcie Andrzej M

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej M

Czekanowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Bobrowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z XIX w.
Dawna nazwa wsi to Cekanowo. Nie mamy informacji o jej wcześniejszych losach, dopiero począwszy od pocz. XVIII w., kiedy to majątek wraz z Wichulcem należał do Piotra Ciecholewskiego. Ten w 1702 r. sprzedał dobra Stanisławowi Karwatowi za kwotę 10400 florenów. Rodzina Karwat "pisała się" z Wichulca i pieczętowała herbem Murdelio. W ich rękach wieś pozostawała z niewielkimi przerwami do wybuchu 2. wojny światowej. Poczynając od końca XVIII w. byli to kolejno: Teofil ożeniony z Jadwigą Kiełczewską herbu Pomian; Józef ożeniony z Anną Bardzką; Zygmunt (1895-1965) ożeniony z Marią Belkiewicz i ich bezpotomny syn Zygmunt (ur. ok. 1920 r.). W 1885 r. właścicielem dóbr rycerskich Czekanowo o areale 1626 mórg był Gniazdowski. We wsi znajdowało się 9 domów, zamieszkałych przez 111 osób. W 1926 r. włascicielem 409-hektarowego majątku był Zygmunt Karwat. Dobra przynosiły 2248 marek czystego dochodu gruntowego a na ich ogólną pow. składało się 243 ha ziem uprawnych, 51 ha łąk i pastwisk, 91 ha lasów, 14 ha nieużytków i 7 ha wód. Po wojnie na terenie folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W budynku dworu przez wiele lat mieściły się biura PGR-u oraz mieszkania. Po przemianach 1989/90 gospodarstwo przeszło pod zarząd AWRSP - późniejszej ANR, a następnie w ręce prywatne.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych woj. Pomorskiego, 1926
Wielka Genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór prostokątny, piętrowy, stojący wewnątrz parku w dłuższej osi N-S, fasadą skierowany na wschód.
Cały zespół dworski zajmował prostokątny obszar o pow. ok. 8 ha, w tym część rezydencjonalna (od południa) 3 ha. Układ przestrzenny jest w znacznej mierze zachowany.

Park

Park z XIX w. zachował się w swoich dawnych granicach. W opisie powyżej podaliśmy pow. całego prostokąta który zajmuje park, wraz z placami i zabudowaniami. Sam drzewostan obejmuje ok. 2 ha. Wśród starych drzew na uwagę zasługuje dąb szypułkowy - pomnik przyrody.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.