Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Buczek
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura BuczekMiniatura Buczek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej M

Buczek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Bobrowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność J.S.T. Mieszkania.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Wieś od 1226 r. znajdowała się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. W 1479 r. została włączona w do starostwa brodnickiego leżącego w obrębie dóbr królewskich. W 1570 r. właścicielem majątku był Buczkowski, następnie Czekanowski i Radomińska. W 1646 r. wzmiankowany był tu Lissowski. W 1682 r. była to wieś ziemiańska, a jej właścicielem był Młodzianowski. Kolejnymi właścicielami byli: Wybczyński (1723 r.), Pawłowski (1766 r.), a następnie Rutkowscy i Czapski (1782 r.). W XIX w., powstał tu 335-hektarowy folwark, który z czasem otrzymał miano dóbr rycerskich. Jego włascicielem do 1840 r. był Michałowski. W 2. poł. tegoż stulecia wzniesiono obecny dwór a także parową fabrykę mączki ziemniaczanej. Majątek specjalizował się także w tuczu bydła i skopów (skop - wykastrowany samiec owcy). Po 1896 r. Komisja Kolonizacyjna przejęła majątek i rozparcelowała go pomiędzy niemieckich osadników. Ostatnim właścicielem resztówki był. E Hollatz. Do gospodarstwa należało 52 ha gruntów, w tym 42 ha ziem uprawnych i 9 ha łąk i pastwisk. Czysty dochód gruntowy w 1926 r. wynosił 4829 marek. Po 2. wojnie światowej ziemie gospodarstwa otrzymali rolnicy polscy, a budynek dworu przeznaczono na cele mieszkaniowe.
Źródła:
Wikipedia
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych woj. Pomorskiego, 1926
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich...
Słownik Języka Polskiego

Opis

Dwór piętrowy, prostokątny, wzniesiony na kamiennej podmurówce, na planie prostokąta. Wejściem skierowany na płd.-zachód. Od tej strony dwa zryzalitowane skrzydła, zwieńczone trójkątnie. Całość nakryta dachami o łagodnych spadach, krytymi papą. Budynek bez wyraźnych cech stylowych.
Podwórze gospodarcze rozciągało się w kier. płd.-zach. od części rezydencjonalnej. Po wojnie jego zabudowania zostały wyburzone.

Park

Park z 2. poł. XIX w. Obecna pow. drzewostanu to 2,75 ha łącznie z dworem. Kompozycja przestrzenna zniekształcona, głównie przez samosiewy. Park jest dziki i zaniedbany oprócz części w bezpośredniej bliskości dworu. We wschodniej cz. parku znajduje się wyschnięty staw.

Inne

Czworaki

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.