Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Kobylniki
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2006
Miniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura KobylnikiMiniatura Kobylniki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6871, 18.3113

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaRadosław Sroczyński

Kobylniki

Gut Kobelnik, Roßau (1939-45)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX - XX w., nr rej.: 93/A z 18.12.1981

Stan obecny

Kombinat Rolny. Spółka Kom-Rol.
W pałacu mieści się hotel i restauracja.

Historia

Pałac z 1900 r.
Od końca XVI do XVIII w. wieś należała do rodziny Rolów Kobelnickich, a w połowie XVIII w. została przejęta przez Rocha Kortowskiego. Posesorką w tym czasie była Magdalena Fryczyńska. W latach 1764-1800 włascicielem Kobylnik był Stanisław Paruszewski herbu Rogala 2, syn Mikołaja i Jaczyńskiej, ożeniony z Antoniną Trzebińską. Ze związku tego pochodziły dzieci: Karolina i Sylwester. Około 1811 r. Karolina zaślubiła Wojciecha Logę, natomiast Sylwester ożenił się przed 1833 r. z Marianną Jaczyńską. Ze związku Sylwestra i Marianny pochodził syn Michał oraz córki: Antonina zamężna z Ignacym Łyskowskim i Marianna zamężna z Ludwikiem Bielickim. W 2. połowie XIX w. właścicielami majątku zostali przedstawiciele rodu von Wilamowitz-Möllendorf, którzy pozostawali w Kobylnikach do 1945 r. Dla nich to w 1900 r. wybudowany został obecny pałac. W 1946 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.


Opis

Monumentalny pałac eklektyczny, wybudowany w miejscu dawnej rezydencji barokowej. Budynek wzniesiono z czerwonej, glazurowanej cegły. Bryłę dwukondygnacyjnego pałacu zdobi zryzalitowana część środkowa. Nad głównym wejściem góruje wieża sprawiająca wrażenie średniowiecznej wieży bramowej, u szczytu której znajduje się zegar, a pod nim herby właścicieli. Pod wieżą na wysokości piętra znajduje się taras, wejście do pałacu poprzedza loggia. W fasadzie ogrodowej wejście usadowiono między ryzalitami bocznymi i poprzedza je taras o tralkowej balustradzie, natomiast w skrzydle północnym zbudowano wystającą z lica ściany kolistą klatkę schodową.

Park

Park z XIX w. o pow. 15,4ha. W parku zachował się dawny, czytelny układ wewnątrzparkowych dróg. Nawet granice pokrywają się z tymi z 1890 r. Zróżnicowany starodrzew wzbogacają gatunki egzotyczne, takie jak cypryśniki błotne, wywodzące się z Ameryki Północnej - których pięć okazów o obw. od 217 cm do 310 cm uznano za pomniki przyrody. Amerykański rodowód posiadają też jedlice Douglasa, zwane daglezjami, długowieczne choiny kanadyjskie, oraz iglicznie trójcierniowe, jodły kalifornijskie i żywotniki zachodnie. Azjatyckim pochodzeniem legitymuje się klon tatarski oraz miododajny perełkowiec japoński zwany szupinem. Spośród rosnących tu ponad 500 drzew, najliczniej reprezentowane są lipy drobnolistne, klony pospolite, wiązy polne i świerki pospolite, które wyznaczają układ dróg oraz rozległe polany. Rosną one w skupiskach i tworzą ciekawe kompozycje jedno lub wielogatunkowe.
Bogaty w gatunki jest również podszyt parkowy, który nie zagęszcza zielonych powierzchni lecz tworzy planowane ciągi lub skupiny. Wśród krzewów zwracają na siebie uwagę głównie delikatne tamaryszki, liliowe bzy z bujnymi, pachnącymi kiściami kwiatów, trzmieliny pospolite o zaskakujących jesiennych barwach owoców, śnieguliczki białojagodowe wytwarzające efektowne, poszukiwane przez ptaki owoce, tawuły o dekoracyjnych kwiatach, leszczyny pospolite wytwarzające ozdobne owoce, oraz głogi ze szkarłatnymi owocami i zielone jałowce. Stary, zróżnicowany drzewostan parku uzupełniają nowe nasadzenia, które nie naruszają pierwotnej kompozycji.
Dużą rolę w kompozycji parku w Kobylnikach odgrywa układ wodny, tworzony przez dwa stawy połączone ze sobą rowem, a przede wszystkim skupiające się tu grupy wysokiej zieleni.

Inne

Oficyna, tzw. stary pałac z przełomu XVIII i XIX w. Dom ogrodnika, szklarnia, stajnie, obory, spichlerz oraz gorzelnia.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Piotr Hauziński5 lat i 6 miesięcy temu
Informacje historyczne o pałacu dot. w większości Kobylnik z woj. wielkopolskiego
Marek Kujawa5 lat i 5 miesięcy temu
Trochę to poprawiłem, dziękuję za zwrócenie uwagi. Zmiany powinny ukazać się niezabawem.
A swoją drogą, pani Kaja powinna dostać jakiś medal za swój \"Przewodnik\"?
Radosław Sroczyński4 lata i 7 miesięcy temu
Ha - widzę, że tutaj są właściwe Kobylniki. Przed chwilą dodałem zdjęcia do niewłaściwie opisanych Kobylnik koło Szamotuł...