Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Borowiec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Borowiec
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Borowiec

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Ostrów Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność miejscowej firmy rolnej, ew. ubojni drobiu.

Historia

Dwór z XIX w.
W czasach staropolskich wieś nie istniała, a jej tereny należały do pobliskiej Sobótki. Pod koniec XVIII w., w czasach dziedziców - Bogusławskich, z dóbr wydzielono folwark o nazwie Borowiec (Borówiec). Pojawia się on po raz pierwszy na mapie powiatu odolanowskiego z 1821 r. Właścicielem w tamtym czasie był Franciszek Ksawery Mikorski h. Ostoja, pisarz sądowy z Kalisza, który kupił folwark za 170 tys. złp. od poprzedniego sędziego - Bogdańskiego. Ok. 1830 r. Franciszek ożenił się z Leokadią Sucharzewską h. Zaremba, z którą miał syna Napoleona i córkę Marię. W 1838 r. sprzedał majątek Edwardowi von Stiegler, za kwotę 83333 mk. Ten ożeniony był z Luizą z Suchodolskich - właścicieli Gołuchowa, Czerminka i wielu innych dóbr. W 1840 r. w folwarku było tylko jedno gospodarstwo domowe (tzw. dym) zamieszkałe przez 12 osób. W ciągu kolejnych 40 lat ilość mieszkańców powiększyła się do 166 osób, zamieszkałych w 7 dymach. Ok. 1885 r. właścicielem folwarku był Aleksander Stiegler. Po jego śmierci w 1835 r. dobrami zarządzała żona Wilfried z d. Plato, a następie brat Gerard. Po 2. wojnie światowej dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. W 1954 r. na terenie folwarku utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, od 1979 r. Rolniczy Kombinat Spółdzielczy. W 1984 r. Borowiec został wyodrębniony z Sobótki jako nowe sołectwo.
Źródła:
Teki Dworzaczka (Regesty)
Strona internetowa gminy Ostrów Wielkopolski, http://ostrowwielkopolski.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=15&subsub=63&menu=65&strona=1
Wielka genealogia Minakowskiego

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy danych nt. architektury dworu. W miejscu gdzie stał budynek obecnie wznosi się współczesny, piętrowy biurowiec, najprawdopodobniej zbudowany na fundamentach dworu. Może to być przebudowany dwór, jednak w celu ustalenia tego faktu niezbędne są badania terenowe. Układ przestrzenny założenia dworskiego został całkowicie zniekształcony poprzez współczesną zabudowę.

Park

Na podst, analizy zdjęć satelitarnych (Geoportal) i map archiwalnych (Mapster) można jednoznacznie stwierdzić, że w Borowcu nie było typowego parku dworskiego. Dwór otoczony był przez niewielki ogród - kilkanaście drzew i taki stan utrzymał się do czasów obecnych. Teren ten zajmuje obecnie 0,35 ha wraz z budynkiem. W okresie międzywojennym drzewa rosły też we wschodnich narożach podwórza gospodarczego oraz po jego zachodniej stronie. Na południe od folwarku znajduje się duży staw z wyspą pośrodku.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.