Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaTurnawiec
Województwo:świętokrzyskie
Powiat:kazimierski
Gmina:Czarnocin
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:kazimierski
Gmina:Czarnocin
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Dwór nie istnieje.Stan własności terenu - nieznany.
Historia
Dwór z XIX w.Turnawiec to wieś położona 9,5 km na płn. wschód od Skalbmierza. Jej nazwa pojawiała się w zapiskach historycznych pod postaciami Turnowice, Turkawiec i Tronowice (Długosz). Istniała już w XIV w. "w pięknej górzystej okolicy, na północ od Opatkowic" i od samego początku stanowiła wspólne dobra z Ciuślicami. Na przełomie XIV i XV w. dziedzicem był Piotr z T., który miał syna Zbigniewa. Trudno powiedzieć, dlaczego późniejsi XV-wieczni dziedzice nazwali się Plechowskimi. W poł. XV w. miał tu Otto Plechowski piękny folwark, który w posagu wniosła mu żona. Siedziało tam kilku zagrodników, składających dziesięcinę (o wartości do 2 grzywien) plebanowi w Czarnocinie. Później na przestrzeni wieków wieś miała jeszcze wielu właścicieli i aż do 1945 roku wchodziła w skład dóbr Ciuślice. Pierwotny dwór wybudowano dla zarządców pod koniec XVIII w. i był on prawdopodobnie remontowany za czasów późniejszych właścicieli.
W 1827 r. w T. było 8 domów i 63 mieszkańców. W 2. poł. XIX w. tradycyjnie dzieliła się na część wiejską i folwark. W 1885 r. leżała w pow. pińczowskim, gminie i parafii Czarnocice. Do niewielkiego folwarku należało 181 mórg, w tym 142 morgi roli, 8 mórg łąk, 21 mórg lasów i 9 mórg nieużytków. Ponadto we wsi było 8 tzw. osad, do których należało 36 mórg. Co najmniej od połowy XIX w. wieś należała do rodziny Śląskich, o których szerzej piszemy w opisie wsi Ciuślice. W 1930 r. oficjalnym właścicielem T. z gruntami o pow. 106 ha był Ludwik Śląski (1898-1976), syna Juliusza i Woynarowskiej. Po 2. wojnie światowej dobra Śląskich zabrał i rozparcelował skarb państwa. W okresie powojennym dwór oraz zabudowania folwarczne zostały rozebrane.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Słownik Historyczno-Geograficzny P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski - Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal;
Mapster:
11810130 @ West. Osteuropa 1:25 000 - Niemieckie mapy zaboru rosyjskiego, I WŚ /1914 - 1919/
- plik mapy: XXX-8-D_Gruppe_Warschau_1915_LoC_G6965_s25_.G4.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.