Skatalogowanych zabytków: 11425
Zarejestruj się
Miniatura Bezmiechowa Górna
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bezmiechowa Górna

Województwo:podkarpackie
Powiat:leski
Gmina:Lesko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z XIX w.
Dawniejsze nazwy tej wsi to Bezmychowcze (1526), Bezmiowa, Bezniowa (XVI / XVII w.) i Bezmichowa (od pocz. XIX w.). Obecna jej nazwa funkcjonuje od 1968 r. Wieś istniała zapewne już w XIV w., gdy tereny te wchodziły w skład ruskiego Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. W 2. poł. XV w. w tym miejscu lokowano na prawie wołoskim wieś Łukawska Wola, która należała do sobiańskich dóbr Kmitów. Później wieś już jako Bezmiowa wchodziła w skład klucza dóbr w Lesku, który po 1580 r. należał do Stadnickich. W rękach tej rodziny pozostawał do 1731 r. Wtedy to dobra nabyła rodzina Ossolińskich. W 2 poł. XVII wieś została podzielona na dwie części, zwane Bezmiechowa Dolna i Górna. W 1799 r. klucz leski wraz z Bezmiechową przejęli hrabiowie Krasiccy, później pozostawali oni w Bezmiechowej Dolnej, zaś górna przeszła w ręce rodziny Kieszkowskich. W 1845 r. od Wacława Kieszkowskiego dobra te nabył hr. Wenzel von Lazansky, ożeniony z Marią Gniewosz. Ok. 1850 r. sprzedali oni wieś baronostwu Heliodorowi i Gertrudzie Bess. W 1881 r. posiadłość nabyli Czerkawscy, zaś w 1893 r. właścicielem był Stanisław Czerkawski. W tamtym czasie wieś podlegała pod parafię rzymsko-katolicką w Lesku (ówczesnym Lisku) oraz grecko-katolicką w Monastyrcu. W okresie międzywojennym wieś należała do rodziny Mauthnerów oraz Józefa Czerkawskiego. W 1928 r. przebywał tu Wacław Czerwiński, który docenił naturalne walory wsi i założył lotnisko szybowcowe. Już rok później odbywały się tu regularne loty. W dworku mieszkała Maria Czerkawska, poetka, która po wyjściu za mąż przeniosła się do majątku męża w Rudence. Zarządzała lasami Bezmiechowej i Rudenki. Z tychże też lasów dostarczała drewno do budowy hangarów na szybowisku. W Bezmiechowej (prawdopodobnie do wybuchu 2. wojny światowej) pozostawał jej brat, Józef Czerkawski z synami Tadeuszem i Andrzejem. Już w lipcu 1944 r. wszystkie zabudowania majątku wraz z dworem zniszczyła banda UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii).
Źródła:
Wikipedia;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Grupa Bieszczady: http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=75
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej "Grupa Bieszczady", autorem jest pan Wacław Salwierz.

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani opisu nieistniejącego dworu. Prawdopodobnie wznosił się on w pobliżu parku, w miejscu rezerwatu zwanego "Dyrbek".

Park

Pozostałości parku o pow. ok. 2,4 ha. Założenie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok.

Inne

Największa w Polsce stacja szybowców, zarządzana przez Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej im. Tadeusza Góry.
Cerkiew drewniana, grekokatolicka, p.w. Narodzenia Matki Bożej, z 1830 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.