Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Kawęczyn
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura KawęczynMiniatura KawęczynMiniatura Kawęczyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8633, 18.5421

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek KujawaTymoteusz SłowikowskiEwa Moszczyńska

Kawęczyn

Alt Grabia, 1906-18 Kawentschin, 1939-1945 Kummersdorf

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/293/1-4 z 16.12.1991

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Kawęczyn w 1881 r. był własnością Niemca, rotmistrza Friedricha von Schencka i w rękach von Schencków pozostał do okresu międzywojennego. Obecny pałac powstał w latach 1910-1914.Majątek w 1926 r. liczył 697 ha.

W 1930 r. Kawęczyn był własnością Niemca Waltera von Schencka, w posiadaniu rodziny majątek był wówczas od ok. 90 lat. Administratorem był Fryderyk Oesterle.

W latach powojennych potomkowie dawnych właścicieli przekazali pałac na cele społeczne. Aktualnie prowadzone jest postępowanie spadkowe mające na celu odzyskanie obiektu.

Opis

Budynek neogotycki, ceglany, piętrowy na nieregularnym planie, z pięciokondygnacyjną i ośmioboczna wieżą zwieńczoną krenelarzem. Przy wieży znajduje się loggia, oraz obszerny taras częściowo zamknięty arkadowym gankiem. Przy głównym wejściu dobudowano kryty podjazd.
Pałac powstał w czasie, gdy polscy fundatorzy odchodzili od neogotyku, kojarzonego powszechnie z kulturą niemiecką.

Park

Park z pocz. XIX w., o powierzchni 3,5 ha, którego troskliwymi użytkownikami są od wielu lat pensjonariusze miejscowego Domu Opieki Społecznej. Obiekt zasługuje na uwagę ze względu na duże zróżnicowanie gatunkowe istniejącego drzewostanu, liczne pomniki przyrody oraz ciekawą kompozycję.
Z ciekawszych gatunków drzew znajdziemy tu: platan klonolistny o obw. w pierśnicy 330cm, uznany za pomnik przyrody, kasztanowiec biały o obw. 390cm, oraz kłęk kanadyjski o obw. dochodzącym do 200cm. Miano pomników przyrody posiadają również dwie lipy drobnolistne o obw. 300 i 425cm, dwa jesiony wyniosłe o obw. 300 i 320cm, dwa wiązy szypułkowe o imponujących obwodach 290 i 330cm, dąb szypułkowy o obw. 455cm, dąb burgundzki wywodzący się z Azji Mniejszej o obw. 295cm, oraz iglicznia trójcierniowa o obw. 215cm.

Inne

Magazyn zbożowy z 1910 r.
Gorzelnia z 1886 r.
W okresie międzywojennym kolejka polowa 4 km, właściciel budował szosę.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Małgorzata Herbeć8 lat i 9 miesięcy temu
Byłam w tym roku,Wszystko się zgadza,Teren utrzymany w czystości.Wewnątrz nie widziałam.z wiadomych względów,ale wyrazy uznania dla pensjonariuszy i kierownictwa ośrodka.
Marek Kujawa8 lat i 8 miesięcy temu
Spod bramy faktycznie wszystko może się zgadzać. Natomiast los pensjonariuszy jest niepewny. Dawnym właścicielom zrobiło się szkoda obiektu i ponoć chcą go odzyskać.
Aktualne wieści niebawem...
Paweł Czachor8 lat i 8 miesięcy temu
z tego co mi wiadomo Powiat Inowrocławski wystawił obiekt na przetarg...