Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Grzędy - Zamek Konradów

Konradswaldau , Wojaczów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Czarny Bór
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek ?Wojaczów?, XIV-XV, nr rej.: 1455 z 23.11.1965

Stan obecny

Zamek jest mało czytelną ruiną i wymaga przeprowadzenia prac badawczych oraz zabezpieczających.

Historia

Zamek mógł powstać przed 1324 rokiem. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak hipoteza jakoby powstał z fundacji Bolka II świdnicko- jaworskiego przed 1355 rokiem. W roku 1364 zamek został przekazany w posiadanie rodzinie von Hackenborn.
W roku 1374 zamek wykupili przedstawiciele rodu Bolcze (posiadaczy zamku w Cisach). W latach późniejszych zamek przechodził jeszcze dwu krotnie do innych właścicieli. Najpierw do Puty z Czastalowic, później do Hermana Czetryca oraz jego potomków. Zamek uległ destrukcji w trakcie wojen husyckich w roku 1429 oraz 1437. W roku 1466 uległ ostatecznemu spustoszeniu oraz opuszczeniu.
Do końca XIX wieku pozostałości wykorzystywane były przez rodzinę Czetryców oraz Zedlitzów. Na ten okres przypada wykorzystywanie ruiny jako kamieniołom. Zły stan zachowania obiektu oraz brak badań nie pozwala odtworzyć strukturę zamku. Najprawdopodobniej jego jądrem była wieża mieszkalna, otoczona murem obronnym oraz fosą. Z racji swego nizinnego położenia zamek był najprawdopodobniej założeniem regularnym. Dziś z założenia czytelna pozostaje jedynie grobla wiodąca do zamku oraz fosą. Oprócz tego zachował się trudny do rozpoznania narożnik murów.

Opis

Wiedza na temat architektury zamku jest niepełna.
Obiekt usytuowano na niewielkim wzgórzu. Stanowił założenie regularne z murem obronnym i fosą. W centralnej części powstała wieża mieszkalna. Do dziś pozostał z niego mało czytelny obrys w kształcie czworoboku o wymiarach 50x60 metrów z kopcem - prawdopodobnie rozwaliskiem wspomnianej wieży.

Inne

Obiekt nieoznakowany , zarośnięty , dostępny polną drogą ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.