Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Karnkowo
2010, zdjęcie Andrzej M

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8587, 19.2531

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej M

Karnkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Lipno (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: A/1346 z 23.03.1991:

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór zbudowany w latach 1808-1824 dla Franciszka Karnkowskiego. Częściowo wyremontowany w latach 2000-2004 - wymieniono instalacje wodną i elektryczną oraz kanalizację, zamontowano piec centralnego ogrzewania, naprawiono stolarkę podłogową, odnowiono tynki i mury. Dwór w lipcu 2004 roku został wystawiony przez prywatną osobę na aukcję internetową.

Opis

Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, z wgłębnym portykiem. Obiekt jest parterowy, przy północnym boku w 2. poł. XIX w. postawiono ozdobną wieżyczkę w stylu neorenesansu włoskiego. Od strony ogrodowej znajduje się taras. Do budynku prowadzi podjazd w kształcie serca. Na parterze dworu znajduje się dwanaście pokoi. Cztery z nich o powierzchni 30, 60, 30, 60 m2 usytuowane są amfiladowo. Na parterze mieszczą się także kuchnia, trzy łazienki oraz dwie toalety. W pomieszczeniach zachowały się, możliwe do odtworzenia fragmenty polichromii z XVIII i XIX w. Piętro budynku jest zdewastowane i wymaga odnowienia. Mieszczą się tam cztery pokoje w szczytach o powierzchni ok. 15-20 m2 przy wysokości 2,70 m. Strych ma powierzchnię ok. 180 m2. Na piętrze wieżyczki i łącznika pomiędzy dworem a wieżyczką znajdują się dwa pokoje o powierzchni 12 i 20m2. Powierzchnia użytkowa całości obiektu wynosi ok. 1000 m2. Zachowały się klasycystyczne portale i wewnętrzne okiennice, zabytkowy piec z antycznym zwieńczeniem, kaflowy kominek z XIX w. oraz XIX-wieczne piwnice o sklepieniach łukowych. Dach budynku pokryty jest eternitem, nadającym się do wymiany.

Park

Dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym z 2. poł. XIX w o powierzchni 2,14 ha. Znajduje się w nim kilka pomników przyrody m.in. 500-letni dąb, cis i rzadki tulipanowiec amerykański. Park wymaga restauracji.

Inne

Obok dworu zachowały się dwie murowane oficyny dworskie z 1 ćw. XIX w. Pierwsza z nich tzw. \\\"dworek\\\" , ma na parterze sześć pokoi, kuchnię i łazienkę. Piętro wymaga remontu. Powierzchnia tej oficyny wynosi ok. 250 m2. Oficyna ma instalację wodną, kanalizacyjną i elektryczną z lat 70. i 80. XX w. Połowa budynku posiada centralne ogrzewanie węglowe. Druga oficyna została przebudowana ok. 1900 roku. W skład kompleksu wchodzi także zdewastowana wozownia o powierzchni ok. 150 m2; murowany spichlerz z ok. poł. XIX w,. murowany zespół gorzelni z 1896 roku z gorzelnią, kotłownią i magazynem spirytusu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Juliusz S8 miesięcy temu
Dworek sukcesywnie niszczeje po przejściu w ręce prywatnego właściciela. remont o którym mowa w opisie nastąpił pod koniec lat 90 tych XX wieku. Dworek ma już zawalony częsciowo dach, zarośnięty, opuszczony.