Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kamienica
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura KamienicaMiniatura KamienicaMiniatura KamienicaMiniatura KamienicaMiniatura KamienicaMiniatura KamienicaMiniatura Kamienica

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa. .Agnieszka Kocięcka

Kamienica

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Gostycyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 137/A z 30.01.1985

Stan obecny

Pałac częściowo zamieszkały. Stan własności niejasny - w trakcie procedury spadkowej.

Historia

Pałac z końca XVIII w.
Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z 1432 r. Była wówczas własnością szlachecką. Jej właścicielami byli m.in. Marcin, Mateusz, Jan i Michał Prusieccy ? współwłaściciele Pruszcza, Bagienicy oraz Kamienicy w XVI w. Obecny pałac został zbudowany w latach 1770-1790 dla pułkownika Wojsk Polskich, Karola Gruszczyńskiego, wg projektu gdańskiego architekta. Następnie właścicielami był ród Konigsmark, aż do lat 20-tych XX w. Pod koniec XVIII w. właścicielem kamienickich dóbr obejmujących wówczas 9,809 mórg ziemi był hrabia Konigsmark. On to w 1874 r. sprowadził do Kamienicy siostry służebniczki NMP z Jaszkowa, z zakonu założonego przez Edmunda Bojanowskiego. Prowadziły szkołę, ochronkę dla małych dzieci, sprawowały opiekę nad chorymi. W 1875 r. zakonnice opuściły wieś. W okresie międzywojennym właścicielami majątku była rodzina Górskich. Ich gościem był m.in. znakomity malarz, Leon Wyczółkowski. W czasie 2 wojny światowej majątek znajdował się pod zarządem niemieckim. W 1945 r. został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. W 1949 r. w Kamienicy powstał, z inicjatywy byłego mistrza świata w strzelaniu do rzutków, J. Kiszkurno i inż. C. Karpińskiego, Łowiecki Ośrodek Hodowlany (hodowla bażantów). Obecnie trwają starania o odzyskanie obiektu przez potomków dawnych właścicieli.

Opis

Pałac barokowo-klasycystyczny. Budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły na kamiennej podmurówce i otynkowany. Składa się z korpusu głównego oraz nieco niższych bocznych skrzydeł, nakryty jest dachem czterospadowym, a skrzydła dachami trójspadowymi. Wnętrza pałacu zostały przebudowane w latach 60-tych XX w. Zachowały się tu częściowo zdobienia sufitów, dawny wystrój niektórych pomieszczeń oraz stolarka.

Park

Park krajobrazowy z XVIII / XIX w. o pow. 5,35 ha, otoczony ogrodzeniem z charakterystycznymi opilastrowanymi filarami. Założenie znajduje się na zróżnicowanym terenie położonym nad rzeczką Kamionką. Rośnie tu cenny starodrzew, reprezentowany przez ponad 30 gatunków drzew i krzewów. Park jjest względnie zadbany, posiada czytelną kompozycję przestrzenną. Ciekawostką jest znajdujące się tu pogańskie cmentarzysko.

Inne

Zespół bud. gosp. z końca XVIII w.
Oficyna z końca XVIII w.
Obora, mur. z 1875 r. (od 1997 r. własność prywatna rodziny Górskich z Poznania)
Spichlerz szachulcowy, drewn. z 2 poł. XIX w.
Młyn wodny z 2 poł. XIX w. przeb. ok. 1964 r. (hodowla ryb)

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.