Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Willa Reinholda Richtera
2017, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Łódź - Willa Reinholda RichteraMiniatura Łódź - Willa Reinholda RichteraMiniatura Łódź - Willa Reinholda Richtera

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Łódź - Willa Reinholda Richtera

Willa

Dzielnica:Śródmieście
Województwo:łódzkie
Powiat i gmina:Łódź
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:zespół willi Reinholda Richtera, ul. Skorupki 6
Obiekt:j/w
Park:j/w

Stan obecny

Po 1945 roku w willi ulokowało się Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego ze swymi agendami: Wydziałem Oświaty, Ogniskiem Metodycznym i Uniwersytetem Powszechnym, następnie Studium Przygotowawcze do Wyższych Uczelni i Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej. Po nim wprowadził się tutaj Rektor PŁ.
Obecnie w budynku mieści się Rektorat Politechniki Łódzkiej. 
W 2016 roku , podczas prac remontowych doszło do pożaru willi Richtera. Nadal trwają prace nad przywróceniem budynku do dawnego stanu.

Historia

Zbudowana została według projektu Ignacego Stebelskiego w latach 1903-1904. Zaprojektowana została na wzorach niemiecko-angielskich .
W 1904 roku budynek był gotowy i otoczony uporządkowanym parkiem. Wybudowano okazałą bramę z portiernią i studnię. 

Opis

Willa Reincholda Richtera jest budynkiem niekonwencjonalnym, o dość skomplikowanej geometrii. Widać w budowli zarówno wpływy renesansowe, secesyjne, jak i barokowe. Właściwie każda część elewacji willi przyjmuje odmienne rozwiązanie. 
Budynek składa się z kilku brył o różnych kształtach i wielkości wzajemnie się przenikających , z oknami o odmiennym kształcie . Na prawo od głównego wejścia - dekoracyjna wieżyczka. Przy wieży znajduje się wzniesiony od strony wschodniej ogród zimowy.
Na piętrze oraz poddaszu mieściły się kameralne pokoje mieszkalne oraz sypialnie . Natomiast parter, w którym mieścił się hall, jadalnia, salon, kancelaria i gabinet miał charakter reprezentacyjny.

Inne

W Rejestrze Zabytków :
- zespół willi Reinholda Richtera, ul. Skorupki 6/8, 1904, nr rej.: A/53 z 20.01.1971:
- willa
- portiernia
- park

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.