Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMaciej Adamek

Grodziszcze

Graeditz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świdnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 750/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Do dziś po zamku pozostały tylko ruiny położone wśród łąk nad rzeką Piławą. Założenie powstało pod koniec XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu istniał gród znany jako Gramolin, wymieniony w bulli papieskiej w 1155 roku. Nie posiadamy rozbudowanej wiedzy na temat czasu budowy oraz rozplanowania zamku. Prawdopodobnie warownia pełniła funkcję ?zamku przejściowego? to znaczy punktu o funkcji militarnej będącego jednocześnie ogniwem pomiędzy grodem a murowanym zamkiem. Założenie składało się z dwóch członów rozdzielonych od siebie głęboką fosą. Mury zamku sięgały 7 m. Założenie wyposażone było w rozległe przedzamcze. Całość posadowiona na planie o klinowatym kształcie, otoczona była wałem ziemnym. W okresie późniejszym zamek uległ przebudowie. W jej wyniku powstały dwa czworoboczne założenia, pełniące funkcję głównego członu średniowiecznej fortalicji.

Park

Park pałacowy, XVIII, k. XIX w.

Inne

Obiekt nie jest wymieniany ani w Rejestrze Zabytków ani w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Adamek3 lata i 2 miesiące temu
Zdjęcie nie przedstawia danego obiektu.
Marek Kujawa3 lata i 2 miesiące temu
Byłoby super, jakbyś dodał właściwe. Jednak trzeba by też wyjaśnić, co w takim razie przedstawia fotka ze strony "zabytki dolnego Śląska"?
Maciej Adamek3 lata i 2 miesiące temu
Marku, wiesz, że jak mam to wrzucam - więc pewnie trza tam pojechać ;). A zdjęcie pochodzi z innego Grodziszcza - http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/853/Grodziszcze/
Marek Kujawa3 lata i 2 miesiące temu
Dzięki za info i pozdrawiam!
Maciej Adamek3 lata i 2 miesiące temu
Teraz mamy inną nieścisłość. Podstrona poświęcona jest zamkowi, natomiast zdjęcia są pałacu. Są to dwa odrębne obiekty. Dobrze byłoby stworzyć podstronę dla pałacu.
Maciej Adamek3 lata i 2 miesiące temu
Jak najbardziej, na podstronie Grodziszcza gm. Pieszyce http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/103/Grodziszcze/ są właściwe współrzędne, gdzie znajdują się relikty zamku.
Maciej Adamek3 lata i 2 miesiące temu
z tym, że to podlega raczej pod miejscowość Dobrocinek