Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Galewice
2014, zdjęcie Agnieszka Kocięcka
Miniatura GalewiceMiniatura GalewiceMiniatura GalewiceMiniatura GalewiceMiniatura GalewiceMiniatura Galewice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Agnieszka KocięckaDaniel BrzezińskiBogdan Adler

Galewice

Województwo:łódzkie
Powiat:wieruszowski
Gmina:Galewice
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dworek upaństwowiony po 2WŚ - był siedzibą szkoły a od 1980r. funkcjonuje w nim przedszkole .

Historia

Pierwszym właścicielem dworu był Antoni Myszkowski, kolejnym Kazimierz Czapski - adwokat z Kalisza, który otrzymał dwór od Myszkowskiego w zamian za prowadzenie jego spraw sądowych. Miało to miejsce także po niespodziewanej śmierci Henryka Myszkowskiego (syna właściciela), który zmarł wychodząc po jednej z tych spraw z sądu.
Największą świetność dwór przeżywał w latach międzywojennych, parkiem zajmowali się wtedy ogrodnicy, dbający o park. W czasie II wojny w dworze mieszkali Niemcy. Od wojny do 1980 r. w dworze znajdowała się szkoła, a następnie przedszkole, które jest tam do dziś.

Opis

Dwór Czapskich w Galewicach z drugiej połowy XIX w. w stylu klasycystycznym

Obiekt murowany , parterowy , podpiwniczony , z użytkowym poddaszem i ryzalitem w osi frontu z czterokolumnowym gankiem dźwigającym balkon .
W elewacji ogrodowej balkon z zejściem na taras z tralkowanymi balustradami .
Całość pokryta dachem dwuspadowym .

Park

Budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,74 ha. Na teren dworu prowadzi szeroka aleja poprzedzona ozdobną bramą wejściową.
Park znajdujący się wokół dworu ma bardzo dużą wartość przyrodniczą, powstał on w Galewicach zapewne ze względu na wartość krajobrazową oraz specyficzny mikroklimat. Park dziś pełni rolę ogrodu dla przedszkola, ale jest ogólnodostępny i chętnie organizowane są w nim najróżniejsze pikniki gminne i spotkania.
Wielką wartością parku są dęby rosnące w dwóch alejach, największy z nich ma obwód 390 cm. Podziwiać można także aleje grabową. Dużą atrakcja jest także 20 m limba.
Oprócz drzew i krzewów, rośnie tu wiele gatunków kwiatów, także tych wyjątkowych: zawilce gajowe, konwalie majowe, knieć błotna i śnieguliczka biała.
W parku znajduje się ścieżka przyrodniczo-historyczna, oparta na walorach zabudowań dworskich i atrakcji parku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.