Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Jaksice
Zdjęcie Marek Kujawa 2009

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jaksice
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8542, 18.1974

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jaksice

Jakschitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania komunalne.

Historia

Dwór z przeł. XIX i XX w.,
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1325 r., kiedy powstała we wsi parafia pw. św. Marcina Biskupa. W 1. poł. XVI w. właścicielem wsi był m.in. Mikołaj Trzebuchowski, któremu król Zygmunt August w 1552 r. nadał za Jaksice miejscowość Tuczno. Wieś miała wielu właścicieli, a po rozbiorach znalazła się na terenach Prus. Ludność brała udział we wszystkich zrywach wolnościowych, tu urodził się Bartłomiej Nowak - przywódca chłopski powstania styczniowego na Kujawach. W XIX w. istniał tu folwark, właścicielami majątku byli m.in. Jaskólski i Kościak. Na przełomie XIX i XX w. wzniesiono obecny dwór, w późniejszym okresie przebudowany. W latach 1939-1945 wieś była pod zarządem niemieckim i zwała się Axelhausen. Po 1945 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego, a w budynku dawnego pałacu utworzono mieszkania.

Opis

Dwór wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy z mezzaninem, nakryty płaskim dachem krytym papą. Podpiwniczony. Od strony zachodniej znajduje się obszerna, pięcioosiowa weranda.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. Zaniedbany i dziki kilkuhektarowy park, z zachowanym starodrzewem i dwoma stawami. Niegdyś mógł być znacznie większy, niestety brak na ten temat informacji źródłowych.

Inne

Sześciorak.
Zabudowa wiejska, szkoła, poczta z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.