Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Jadwigowo
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura JadwigowoMiniatura JadwigowoMiniatura JadwigowoMiniatura Jadwigowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jadwigowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Mrocza
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Zamieszkany.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Jadwigowo obecnie jest przysiółkiem Białowieży, najstarszej wsi w Gminie Mrocza. Dawniej wchodziło w skład majątku Białowieża. Wieś wzmiankowana była w źródłach już w 1225r. Wówczas pojawił się taki jej zapis: loca quo dicuntur Belevese. W 1859 r. pojawia się nazwa Biała Wieża, później Białowieża. Właścicielem tych terenów był w 1391 r Mikołaj Zegarz, w 1453 r. Elżbieta, wdowa po Piotrze Włościborskim, w 1456 r. Sławobór z Orla. Księgi Grodzkie Nakielskie z lat 1556 i 1595 określają Białowieżę jako pustkowie, czyli villam deserta, właścicielami w tym czasie byli Orzelscy. W 1742 r. jako właścicielka pojawia się Teofila Potulicka. W 1823 r. majątek Białowieża trafił w ręce rodziny Lehmann. Pruski spis powszechny z 1864r. podawał, że teren ten zamieszkiwało 70 mieszkańców, wymieniono jednego posiadacza ziemskiego, 4 budynki mieszkalne i 12 gospodarczych. W 1881 r. było już 10 domów mieszkalnych i 63 mieszkańców, z czego 44 to ewangelicy, a 19 katolicy. W wyniku parcelacji rolnej w 1925 r. majątek uległ podziałowi, a w 1936r. kolejna parcelacja doprowadziła do przejęcia przez państwo niemal całej Białowieży. Kilkaset hektarów podzielono na małe (ok. 10 ha) zagrody, pobudowano niewielkie drewniane chatki zwane ?poniatówkami? oraz drewniane budynki gospodarcze. Po 2 wojnie światowej ziemie te zostały rozparcelowane, a w dworku w Jadwigowie utworzono mieszkania.

Opis

Dwór parterowy z mezaninem (właściwie poddaszem), nakrytym łagodnym dwuspadowym dachem, krytym papą. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, z ryzalitem w osi środkowej, poprzedzonym werandą i schodami ujętymi murkami. Ryzalit z piętrową facjatką nakryty jest dwuspadowym daszkiem.

Park

Park z XIX w. o pow. około 1 ha. Rośnie tu cenny starodrzew, niestety na skutek wieloletnich zaniedbań założenie nie posiada czytelnej kompozycji przestrzennej.

Inne

Obory, stodoła oraz sześciorak.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.