Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Jacewo
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura JacewoMiniatura JacewoMiniatura Jacewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jacewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna. Mieszkania.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Jacewo pisano niegdyś: Jaconov, Jacinow i Jaczewo. Już w zamierzchłych czasach książęta kujawscy osadzili tam swoich kmieci: Rąbę, Batka, Sambora oraz Jaczka i w ten sposób powstały wsie: Rąbinek, Batkowo, Szymborze i Jacewo. Z chwilą utworzenia Województwa Inowrocławskiego wyżej wymienione przysiółki przeszły na własność królewską i stanowiły odtąd wraz z miastem i zamkiem królewszczyznę. Od 1469 r. folwark Jacewo należał do klasztoru oo. Franciszkanów w Inowrocławiu i był wypuszczony w dzierżawę. Za wypożyczone na koronację 4000 złotych król Aleksander odstąpił dnia 3 września 1505 r. wioski te Stanisławowi Rawicz-Jarockiemu, marszałkowi nadwornemu i staroście chęcińskiemu. W 1532 r. wydzierżawił je kasztelan gnieźnieński, Janusz Latalski za 800 złotych. Na kilkakrotne prośby rajców miasta Inowrocławia król polski Zygmunt Stary podpisał w Krakowie podczas sesji sejmu generalnego dnia 13 lutego 1546 r. przywilej mocą którego wsie: "Schamborze, Bartkowo, Rombym, Jacewo, Wyrzbie i Turzani" przechodzą w wyłączne posiadanie magistrali i kancelarii, a ich mieszkańcy zostają uwolnieni od robót i posług wobec inowrocławskiego zamku królewskiego. W 200 lat później rozeszła się pogłoska, że dziedzic Jordanowa, Jan Aleksander Kraszewski, starosta koniński i regimentarz wielkopolski ma otrzymać na własność wyżej wymienione wioski. Wskutek tego w Inowrocławiu ludnośc zebrała się i wymogła na magistracie zredagowanie manifestu przeciw pogwałceniu miejskiej własności. Dnia 5 stycznia 1771 r. wpisano ów manifest do ksiąg grodzkich. Pomimo tych zabiegów kancelaria królewska wydała dnia 31 sierpnia 1772 r. akt, mocą którego Kraszewski otrzymał powyższe wsie prawem emfiteutycznym, w dzierżawę wieczystą, na 50 lat. Jednak objęciu dzierżawy przeszkodził rozbiór Rzeczpospolitej. Gdy Prusacy zaprowadzili urząd hipoteczny, zapisano dnia 7 stycznia 1797 r. magistrat i kancelarię jako właściciela wyżej wymienionych wsi. Rozporządzenie królewsko - pruskie z 1811 r., oraz z 1824 r. i 1830 r. ustanowiły samodzielność tych wsi.
Po kasacie zakonu i klasztoru folwark Jacewo przekazano dekretem z dnia 28 maja 1819 r. na fundusz szkolny magistratu inowrocławskiego. Miasto jednak sprzedało folwark za 1850 talarów pruskich Edwardowi Nowickiemu w listopadzie 1838 r. W 1857 r. Nowicki sprzedał go w ręce niemieckie za 30 tys. talarów. Dnia 5 sierpnia 1903 r. folwark przeszedł na rzecz pruskiej kolonizacji

Opis

Dwór wybudowany na planie regularnego prostokąta. Parterowy z dwuspadowym, mansardowym dachem, użytkowym poddaszem na obu kondygnacjach mansardy i mieszkaniami w szczytach. Fasadę zdobi nieznaczny ryzalit ze schodami i XIX - wieczną werandą podtrzymującą balkon z oryginalną żeliwną balustradą. Piętrowa wystawka zwieńczona jest trójkątnym frontonem.

Park

Park z końca XIX w. Powierzchnia resztek parku obecnie nie przekracza 0,5ha. Park został zdewastowany, wykarczowany, a jego pozostałości obecnie mieszczą się na kilku działkach. Wiek najstarszych rosnących tu drzew nie przekracza 100-120 lat.

Inne

Rządcówka, budynek gospodarczy, dwie obory, dom, spichlerz oraz młyn.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.