Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Helenowo
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura HelenowoMiniatura Helenowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8555, 18.1536

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMarek Kujawa

Helenowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-21/1-2 z 4.04.2000

Stan obecny

Częściowo zamieszkały. Własność prywatna.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
W XIX w. wieś należała m.in. do Czajkowskich. W 1887 r. dobra od Leona Czajkowskiego nabył Józef Wichliński z Tuczna. W posiadaniu rodziny Wichlińskich majątek pozostawał aż do 1939 r. Na pocz. XX w. wzniesiono tu obecny dwór, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, a właścicielem został Skarb Państwa Polskiego. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami Helenowa byli Włodzimierz Wichliński wraz z żoną Zofią Ostrowską herbu Rawicz. Ich córka, Zofia Wichlińska, zmarła w 2010 r. w Poznaniu.

Opis

Dwór wzniesiony na planie prostokąta. Murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony. Piętrowy korpus jest znacznie zryzalitowany w elewacji południowej. Tam też, w płd.-zachodnim narożniku umieszczono efektowne wejście od strony ogrodu, z szerokimi schodami ujętymi półokrągłymi murkami i niewielkim, zadaszonym tarasem. Drugie wejście znajduje się w elewacji północnej, tu cofniętą część środkową budowli poprzedza parterowy arkadowy ganek, a trzecie we wschodnim szczycie budynku. Ozdobą szczytów są nieznaczne ryzality. Skrzydła są wyższe, zwieńczone trójkątnie, piętrowe z mezzaninem, kryte dwuspadowymi dachami usytuowanymi poprzecznie do osi budynku. Elewacja w części parterowej jest boniowana. Cała budowla posiada bogaty detal architektoniczny, będąc przykładem ciekawej architektury wiejskiej z przełomu XIX i XX w. na tych terenach.

(Prawa autorskie do opisów zastrzeżone. M.K.)

Park

Park z 2 poł. XIX w. Piękny, aczkolwiek zaniedbany park z zachowanym starodrzewem, o powierzchni ok. 1 ha. Wiele okazów drzew osiągnęło tu rozmiary zbliżone do pomnikowych.

Inne

Obora.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.