Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bocień
2016, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Bocień

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek KujawaJerzy Mrozek

Bocień

Bottschin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Chełmża (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór opuszczony. Prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Dwór z k. XIX w.
Wcześniejsze nazwy wsi jakie znajdujemy w zapiskach to Boczyn i Botschin (niem.). W 1387 r. znajdowała się ona w wójtostwie lipienieckim. W 1526 r. król Zygmunt I Stary przekazał Bocień wraz Dźwierznem, Ostrowem, Zajączkowem i połową Zelgna Jakubowi Rokuszowi. Do k. XVIII w. majątek był własnością królewską w starostwie lipienieckim. Od 2. poł. XIX w. aż do 1921 r. należał do niemieckiej rodziny Temme, dla której pod koniec XIX w. wybudowany został obecny dwór. W 1885 r. dobra stanowiły domenę królewską w parafii Lisewo o pow. 1740 mórg, w tym 1408 m. ziem uprawnych, 147 ha łąk i 185 m. pastwisk. We wsi znajdowało się 7 domów ze 131 m-cami, w tym 121 katolików. Ostatnim dzierżawcą Bocienia do 1939 r. był Stanisław Grzybowski, jednak wypada zauważyć, że gospodarstwo nie zostało wymienione w "Książce adresowej... woj. Pomorskiego", czyli nie posiadało więcej niż 50 ha. Pod koniec 2. wojny światowej w zabudowaniach majątku urządzono tzw. "podobóz" pracy. Przywieziono tu prawie 5000 żydówek, z obozów Stutthof oraz Auschwitz, narodowości głównie polskiej i węgierskiej. W latach 1942-45 wieś nosiła nazwę Botten. Po wojnie stała się typową wsią rolniczą. Na terenie dawnego folwarku m.in. prowadzono hodowlę, a w dworze utworzono mieszkania.
Źródła:
Portal internetowy "Nasze Kujawsko-Pomorskie";
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Strategia Rozwoju Gminy Chełmża, Chełmża - Poznań 2006;
Wikipedia;
Geoportal.
Prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór o skromnych cechach klasycystycznych. Budynek parterowy, wzniesiony w dłuższej osi NW-SE, wejściem skierowany na SW (płd.-zachód), nakryty dachem dwuspadowym. W 11-osiowej fasadzie trójosiowa wystawka zwieńczona trójkątnym frontonem. Przed wejściem ganek, który wygląda na dobudowany później, poprzedzony wysokimi schodami ujętymi murkami. Po prawej (od str. płd.-wschodniej) znajduje się oficyna połączona z dworem parterowym łącznikiem.

Park

Park z 2. poł. XIX w. o pow. 1,49 ha. Zajmuje kilka dz. ewidencyjnych, dlatego obszar obliczany na podst. mapy topograficznej (Geoportal). Na obecny drzewostan składa się 14 gatunków drzew. Pomnikiem przyrody w 1986 r. ustanowiony został dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 352 cm.

Inne

Zabudowa folwarczna, k. XIX w.
Rządcówka, 1899 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Przy wyszukaniu trasy ,te same google maps, pokazują prawidłową nazwę miejscowości i trasę dojazdu do niej, w załączniku wycinek mapy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa7 lat i 6 miesięcy temu
Proszę nie sugerować się mapą Google. Z całą pewnością jest to miejscowość Bocień.