Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Grochowiska Szlacheckie
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska SzlacheckieMiniatura Grochowiska Szlacheckie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.737, 17.6931

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz Młynkowiak

Grochowiska Szlacheckie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Rogowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, k. XVIII, XIX w., nr rej.: A/216/1-2 z 5.06.1987

Stan obecny

Własność prywatna. Mieści się tu hotel i restauracja.

Historia

Dwór z 1780 r.
Wieś znana była już w XIV w., kiedy to stanowiła własność Porajów. W końcu XVIII w. właścicielem majątku był Józef Korytowski żonaty z Zofją Koszutską, córka Franciszka Koszutskiego, dziedzica Piotrowa. Dla nich to wzniesiono w 1780 r. obecny dwór. Zofia zmarła w wieku 30 lat i pochowana została u matki w Piotrowie (25 lutego 1786 r.). Wzmiankowana w przeróżnych portalach Teofila Korytowska w 1780 r. była już wtedy w podeszłym wieku i była rezydentką dworu w Rogowie. W 1912 r. dwór został przebudowany i powiększony o piętro. W posiadaniu Korytowskich majętność ta pozostała do II wojny światowej.


Opis

Budynek klasycystyczny, piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta. Od frontu znajduje się czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, wspierający trójkątny przyczółek z tympanonem, z herbem Mora-Korytowskich. Od strony ogrodu znajduje się obszerna weranda. Całość nakryta jest czterospadowym dachem.

Park

Park z XIX w. o pow. 2 ha. Największe zagęszczenie starych drzew spotkamy w północnej części parku. Rosną tu jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, wiązy szypułkowe, robinie akacjowe, brzozy brodawkowate i kasztanowce białe. Rzadsze gatunki to daglezje zielone, modrzewie europejskie oraz wiąz górski. W ostatnim okresie dokonano nowych nasadzeń, uporządkowano staw i teren wokół niego, przystosowując go do funkcji rekreacyjno - wypoczynkowych.

Inne

Pozostałości ogrodzenia z bramami z XIX w.
Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.