Grocholin
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowyObiekt:pałac, nr rej.: A/1003/2 z 8.02.1993
Park:nr rej.: A/1003/3 z 8.02.1993
Stan obecny
Właścicielem jest Gospodarstwo Rolne "Grocholin"Historia
W 1 poł. XIX w. Carl Trescow wybudował obok dworu późnoklasycystyczny, piętrowy pałac.Przeniosło się tutaj życie towarzyskie ze starego dworu.W latach II W.Św. na terenie majątku umiejscowiono schronisko dla młodzieży. Dwór, oraz pałac zostały rozgrabione i zdewastowane. Po 1945 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego, który w 1949 r. przekazał go PGR-owi.
W 1970 r. PGR odrestaurował pałac, a w latach osiemdziesiątych dwór i park. Po przekształceniach w 1989/90 r park, wraz z budynkami objął w posiadanie obecny właściciel, dzięki dbałości którego możemy podziwiać dorobek poprzednich pokoleń.
Opis
Budynek piętrowy, założony na planie prostokąta z dwoma ryzalitami w osi frontowej i ogrodowej, nakryty czterospadowym dachem. Ryzalit frontowy posiada niewielką sień z wgłębnym gankiem, a ogrodowy poprzedzony jest tarasem ze schodami. Na wysokości piętra budynek obiega gzyms opaskowy.Na skutek remontów pałacyk utracił część cech stylowych.
Park
Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. o pow. 10ha. Jego głównym akcentem przestrzennym jest zespół trzech stawów, utworzonych poprzez spiętrzenie Smoguleckiej Strugi i połączonych ze sobą. Zachowało się tu ponad 2 tys. dorodnych drzew, z których wiele posiada, lub zbliża się do wymiarów pomnikowych. Drzewostan zróżnicowany jest gatunkowo, oraz wiekowo (120-170 lat).Wśród drzew liściastych dominują klony zwyczajne, jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, graby pospolite, kasztanowce białe, oraz robinie akacjowe. Rzadziej reprezentowane są dęby szypułkowe, klony polne, topole białe i czarne, oraz topole drżące zwane osikami.
Do okazów pomnikowych należy 160-letni buk pospolity o obw. w pierśnicy 360cm, platan klonolistny o obw. 830cm (7 co do wielkości w Polsce), trzy topole białe o obwodach od 450 do 480cm, jesion wyniosły o obw. 410cm, oraz głóg dwuszyjkowy o obw. 135cm. rosnący w pobliżu stawu, w towarzystwie jesionów odmiany zwisłej.
Południowo - zachodnia ściana dworu stała się wspaniałym tłem dla rosnącej tu lipy drobnolistnej o obw. 330cm.
Naturalną wschodnią granicę parku tworzy masyw starego drzewostanu tworzony przez lipy i jesiony o prawie pomnikowych wymiarach. Poza granicami parkowych stawów znajduje się obszar dawnych sadów i warzywników, obecnie łąka której granice wyznaczają dorodne dęby od północy i tzw. "cienisty lasek" od południa, w którym dominują lipy, w tym lipa szerokolistna, zwana również wielolistną.
W parku rośnie też wiele odmian iglaków, w tym jodły pospolite, kalifornijskie oraz kaukaskie, sosny pospolite i sosny wejmutki, świerki pospolite i kłujące, daglezje zielone, cisy pospolite, oraz żywotniki zachodnie.
W 1989 r. park otrzymał Złoty Medal w ogólnopolskim konkursie na najlepiej utrzymany park zabytkowy, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Inne
Zabudowania gospodarcze.tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.