Skatalogowanych zabytków: 11212
Zarejestruj się
Miniatura Górki Dąbskie
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Górki DąbskieMiniatura Górki DąbskieMiniatura Górki DąbskieMiniatura Górki DąbskieMiniatura Górki Dąbskie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9214, 17.5845

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Górki Dąbskie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac (dec. dwór), nr rej.: 102/A z 18.12.1981

Stan obecny

Własność AWRSP. Budynek zamieszkuje jedna rodzina pilnująca obiektu.

Historia

Pałac z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIII w. Była to własność Dryjów - Sobiejuchów, w XVI w. Dołęgów, zaś w poł. XIX w. należała do Eustachego Rogalińskiego. Tu, na niewielkim wzniesieniu, wybudowano dla niego w 1870 r. piętrowy pałac. Zastosowanie elementów eklektycznych wskazuje, że twórcą tego pałacu był mniej znany architekt prowincjonalny, prawdopodobnie niejaki Kattawiasz z Wenecji k. Żnina.
Pałac był przebudowywany w 1925 r..

Opis

Pałac neogotycki z kwadratową, czterokondygnacyjną wieżą w północno - zachodnim narożu. Frontową stronę budowli zdobi ryzalit z kolumnowym portykiem, zaś ściany i wieżę zwieńcza attyka. Ta regularna i symetryczna budowla nawiązuje do form występujących w późnym gotyku angielskim. Na osi frontu znajduje się staw, oraz park.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 1,77ha. Stary, zabytkowy drzewostan rośnie na zróżnicowanym terenie i pięknie komponuje się z okolicą. Wewnątrz znajduje się staw z wyspą, od którego prowadzą schody do pałacu. Wśród kilkuset drzew parkowych na uwagę zasługuje aleja kasztanowców białych, łącząca się z aleją jesionowo - kasztanowcową, wyznaczającą granicę zachodnią parku i szpaler jesionów ciągnący się w pobliżu jego wschodniej granicy. Znajdują się tu również okazy pomnikowe: dwa wiązy szypułkowe o obw. w pierśnicy 280 i 330cm, oraz wierzba biała, rosnąca nad stawem. Na uwagę zasługują także azjatyckie śliwy wiśniowe, kanadyjskie jesiony pensylwańskie, śnieguliczki białe, oraz amerykańskie platany zachodnie.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.