Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Gozdawa
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura GozdawaMiniatura GozdawaMiniatura GozdawaMiniatura Gozdawa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gozdawa
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gozdawa

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z końca XIX w., nr rej.: 125/A z 20.10.1983

Stan obecny

Ośrodek Sportu i Rekreacji - Dworek Gozdawa

Historia

Dwór z 4 ćw. XIX w.
Majątek w Gozdawie powstał w poł. XIX w. i został wydzielony z gruntów miejscowości Chabsko. Nazwę nadali pierwsi właściciele majątku, Giżyccy. Ród ten pieczętował się herbem ?Gozdawa" i dlatego nazwa ta została przeniesiona na majątek. Po 1872 r. niemieccy właściciele majątku przypisali mu nazwę Klokowsruh.
Herb ?Gozdawa" przedstawia w polu czerwonym srebrną lilię podwójną przepasaną w środku złotym pierścieniem. W klejnocie na pióropuszu z pawich piór identyczna lilia. Jedno z podań głosi, że herbem tym Władysław Herman obdarzył rycerza Krystyna z Gozdawy za męstwo na polu walki. Lilia symbolizowała niepokalane rycerstwo, a pawie pióra w klejnocie mądrość.
Majątek został sprzedany po 1865 r., a nabył ją Niemiec Carl Nasse. Przed 1882 r. Gozdawę trzymał Franz Guthke. Nabył on dalsze grunty, a były to obszary wsi dzierżawnej Wyrobki zapisane w księdze wieczystej, jako grunty Pałeczka. Później, kolejny właściciel Adolph Riedel dokupił jeszcze około 10ha. Kolejnym właścicielem Gozdawy był emerytowany oficer armii pruskiej, porucznik Stanisław von Chrzanowski. Nabył on majętność w 1894 r. Po nim majętność przeszła we władanie Plucińskich. W księgach hipotecznych figurują Mieczysław i jego żona Jadwiga Plucińscy oraz ojciec Mieczysława, Wacław, który posiadał w majętności 50% udziału. Mieczysław w czasie powstania wielkopolskiego był emisariuszem Rady Ludowej do sztabu powstańczego w Poznaniu. Był komendantem Straży Ludowej w Mogilnie, zaś 1 stycznia 1919 r. kpt Paweł Cyms mianował go komendantem miasta i powiatu mogileńskiego. Plucińscy dzierżyli Gozdawę do końca 1922 r., zaś z dniem 1 stycznia 1923 r. majątek nabyła żyjąca w rozdzielczości majątkowej hrabina Janina Maria Grabowska, z Lasockich. Nabywając Gozdawę, hrabina zamieszkała czasowo we dworze, zaś folwarkiem zarządzał Kazimierz Godlewski. Stan ten trwał do marca 1927 r. Po tym czasie puściła majętność w dzierżawę. Stosowną umowę dzierżawną zawarła 12 kwietnia 1927 r. w Poznaniu przed notariuszem doktorem Witoldem Celichowskim. Dzierżawcą został rolnik z Gąsaw w powiecie szamotulskim, Gustaw Tomaszewski, z którym Grabowska zawarła umowę na czas od 1 kwietnia 1927 r. do 30 czerwca 1939 r., z wyłączeniem części parkowo-pałacowej. W 1931 r. nabył Gozdawę Tadeusz Krenz który gospodarzył tu do 1945 r.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, parterowy, wybudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem i mieszkalnym poddaszem. W fasadzie nieznaczny piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym przyczółkiem, poprzedzony schodami ujętymi murkami, identyczny ryzalit występuje w elewacji ogrodowej.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 2ha. Park jest pięknie utrzymany, jego wnętrze zdobi duży staw z wyspą na którą prowadzi mostek. Zachowany starodrzew zgrupowany jest w środkowej części parku i częściowo wokół dworu. Występują tu typowe parkowe gatunki drzew, w wieku 100-150 lat. Dokonano również nowych nasadzeń.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.