Skatalogowanych zabytków: 11201
Zarejestruj się
Miniatura Gnojno
Zdjęcie Marek Kujawa 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8316, 18.2479

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gnojno

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 115/A z 26.04.1984

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Pierwsza wzmianka o Gnojnie jako wsi szlacheckiej pochodzi z 2 poł. XIX w. Wśród właścicieli tej majętności wymieniany jest m.in. Augustyn Działyński (1785 r.), Kazimierz Kownacki (1797r.), Stefan Karłowski (1801 r.) i jego spadkobiercy, Józef Trzebiński (1860 r.) i jego rodzina. W tym okresie, na pocz. XX w. tu, nad rzeczką Żabienką wybudowano na skarpie pałac. W tym samym czasie powstało założenie parkowe.
Następnym właścicielem majątku był Stanisław Mlicki (1905 r.) i jego syn, a od 1947 roku Skarb Państwa Polskiego.
Obecnie stanowi własność prywatną.

Opis

Budynek eklektyczny. Od strony ogrodu nieznaczny ryzalit z podwyższoną częścią środkową. Schody z balkonem wspartym na czterech podporach. W zachodniej części elewacji ogrodowej domurowany półokrągły wykusz.
W elewacji północnej weranda ze schodami.
Budynek zeszpecony przez zamurowane otwory okienne.


Park

Park krajobrazowy z XIX w., o powierzchni 6,6 ha. Kompozycję parku wzbogaca staw otoczony drzewami, wśród których dominuje olsza czarna, topole, oraz wierzby białe. Z dawnego układu kompozycyjnego zachowały się dwie alejki dojazdowe, oraz ścieżki biegnące wzdłuż północnego brzegu stawu. Starodrzew rośnie pojedynczo, lub grupami tworząc ciekawe akcenty wysokościowe, np zachodnia aleja cisowo - głogowa, robiniowa alejka wschodnia, pas drzew oddzielający podwórze od reszty założenia, rząd topoli berlińskich wyznaczających południową granicę parku, oraz zgrupowania klonów i wiązów przy wschodniej i zachodniej części parku. Pozostałe, najczęściej spotykane gatunki to: klony zwyczajne, klony jawory, oraz wiązy szypułkowe. Z iglaków: bezżywiczne cisy, żywotniki zachodnie, strzeliste świerki kłujące, oraz jodła kalifornijska. Podszyt parku tworzą: bez czarny, lilaki, śnieguliczka biała, róża pomarszczona, oraz forsycje.

Innetekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzezińskimiesiąc temu
Porównuję załączone zdjęcie ze zdjęciem w książce braci Libickich "Dwory Pałace Wiejskie w Wielkopolsce" i jest mi wstyd, że żyję w kraju, który pozwala na coś takiego. Z drugiej strony przychodzi myśl, że wiele zabytków w naszym kraju spotkał znacznie gorszy los.
ja pitole -to jest dwór ? i jeszcze ta nazwa GNOJNO
Bogdan Adlermiesiąc temu
Dwór jest prawie dostatecznie "zabezpieczony" .. To już ogromy wysiłek ze strony systemu ochrony zabytków , oraz Właściciela ... Piwnice prawdopodobnie zawilgocone , podciekające - więc otwory pozostawiono niezamurowane .. Właściciela - cieszy własność ... a Konserwatora - zabezpieczenie obiektu ... Czyli mamy sielankowy obraz powszechnej radości ! :-)
Daniel Brzezińskimiesiąc temu
Trzeba coś zrobić (samo narzekanie w gronie osób znających temat nie pomoże), żeby w kwestii ochrony zabytków wyegzekwować od państwa to co jest jego obowiązkiem a z czego się nie wywiązuje.