Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Forum >> Polskie Zabytki >> Polskie zabytki >> Dwór w Dziepółci

Andrzej KożuchowskiWpisów: 2
Temat: Dwór w Dziepółci
Witam, czy wiadomo czyją własnością był dwór w Dziepółci w końcu XIX wieku ? Czy istnieje tam do dziś parafia ewangelicka ? Pozdrawiam.
Andrzej KożuchowskiWpisów: 2
Temat: Dwór w Dziepółci
znalazłem odpowiedź na stronie www. zamkilodzkie.pl
"Dwór powstał w XVIII wieku, jako budowla modrzewiowa prezentująca styl dworkowy. Od początku wieku XIX do roku 1883 obiekt był w posiadaniu Małachowskich. Następnie dwór nabyła Maria Obrępalska, siostra Henryka Siemiradzkiego, który posiadał swój pałac w pobliskim Strzałkowie. Ostatnim właścicielem dworu był Jan Henryk Obrępalski, syn Erazma i Marii. Za jego czasów rozpoczęła się rozbudowa, podczas której dostawiono część murowaną, oraz wykonano piwnice z kotłownią.

Podczas II wojny światowej dwór przejęli Niemcy, którzy dokończyli prace. Przez kolejne lata budynek wielokrotnie był remontowany. Ostatnie duże przekształcenia miały miejsce w latach 80., kiedy drewniane stropy zastąpiono żelbetowymi.

Pierwotnie dwór był budowlą wyłącznie drewnianą. Front zdobiła weranda z czterema kolumnami, a dach czterospadowy pokryty był gontem. Ściany wewnętrzne były murowane. Niedługo po dobudowie nowej, murowanej części, dach pokryty został blachą.

Dwór otacza park z XVII wieku o powierzchni 17 hektarów. Należy dziś do osoby prywatnej. Widać, że niedawno znów został wyremontowany. Prawdopodobnie też na nowo pokryto dach."

Aby udzielać się na forum, zarejestruj się.