Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się

Portal społecznościowy miłośników polskich zabytków

Tu znajdziecie opisy i zdjęcia pałaców, zamków i dworów oraz "bratnie dusze" o podobnych zainteresowaniach.
Korzystajcie z forum i nawiązujcie kontakty. Po rejestracji na portalu, każdy może redagować opisy i dodawać zdjęcia, Nadesłane materiały zostaną opatrzone nazwiskiem lub nick?iem autora.
Cała treść portalu została zamieszczona w serwisie za zgodą autorów i przechodzi na jego współwłasność w momencie opublikowania.
Korzystanie ze zdjęć i treści serwisu do celów niekomercyjnych, dozwolone jest na zasadzie uznania autorstwa.
Kopiowanie informacji z serwisu do celów komercyjnych i na strony o podobnej tematyce - jedynie za pisemną zgodą serwisu Polskie Zabytki!
Kontakt z nami możliwy jest również na Facebooku: (link proszę wkleić do paska przeglądarki lub uruchomić jako odnośnik).
https://www.facebook.com/portalpolskiezabytki/


 


Najnowsze zdjęcia w serwisie


Dzierżanowo - Osada
1977 figura Matki Boskiej, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo - Osada
1977, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo - Osada
1977 brama wjazdowa, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo
1999, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo
1999, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo
1999, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierżanowo
1999, zdjęcie Jarosław Bochyński

Cielętniki
brama wjazdowa 2022, zdjęcie Henryk Dymczyk

Dzierzgówek
lata 70 - tu stał dwór, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierzgówek
Dzierzgówe1959, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierzgówek
1959, zdjęcie Jarosław Bochyński

Dzierzgówek
1959, zdjęcie Jarosław Bochyński

Wyszukiwarka

Znajdź zamki, pałace i dwory w Polsce, ich zdjęcia, opisy oraz informacje o ich historii i dniu dzisiejszym.
Najnowsze komentarze

Henryk Dymczyk 5 dni temu skomentował(a) Cielętniki:
byłem w 2022 roku, w lipcu, chciałem zobaczyć odnowiony dwór i park wokół niego ale niestety pani z recepcji po rozmowie telefonicznej odpowiedziała mi ,że nie ma takiej możliwości.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy tydzień temu skomentował(a) Chudobczyce:
Chudobczyce- zespól dworsko -parkowy z folwarkierm w posiadaniu BARKI . Dwór i park zadbany ..Chudobczyce k Kwilcza - Lubasza -Wielkopolska ..dodaje aktualne zdjecia obiektu
Karol Barsolis Turysta Kulturowy tydzień temu skomentował(a) Orzeszkowo:
Zespól dworsko -parkowy z folwarkiem w Orzeszkowie - Wielkopolska . W obecnym czasie dwór jest opuszczony - chyba czeka na remont . dawny folwark to juz ruina --dodaje aktualne zdjecia .

 

Dark Castles Fan 2 tygodnie temu skomentował(a) Nawra:
W programie informacyjnym "Zbliżenia" na TVP3 Bydgoszcz w dniu 13 marca 2023 był reportaż o pałacu w Nawrze. Z podanych informacji wynika, że pałac czeka gruntowny remont i rewitalizacja. Zostanie w nim utworzona siedziba muzeum ziemiaństwa i wsi im. rodziny Sczanieckich. Misja odrestaurowania zabytku przekazana została już w 2020 roku samorządowi naszego województwa przez spadkobierców pałacu. Wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził właśnie koncepcje adaptacji pałacu na siedzibę muzeum. Dokumentacja techniczno - konserwatorska została praktycznie ukończona. Obiekt ma mieć szczegółowo odtworzone wnętrza wraz z polichromiami. Plan zakłada nie tylko odtworzenie ich do stanu z lat 30-stych, ale także rewitalizację parku, a także odbudowę obiektów nie istniejących. Pracę mają rozpocząć się już jesienią tego roku.
Hrabina R. 2 tygodnie temu skomentował(a) Szczecin - Zamek:
Mamy rok 1693 po zwycięskiej wojnie z Brandenburgią Szwedzi zastanawiają się jak uczcić to zwycięstwo. Początkowo na dziedzińcu zamku miał powstać ogromny pamiątkowy obelisk, jednak ostatecznie zdecydowano się na zegar. I tak według projektu szwedzkiego architekta Johanna von Goethe na wieży zamkowej powstał zegar, który przetrwał ponad 300 lat. Umieszczone na zegarze daty 1736 i 1864 odnoszą się do jego remontów. Stojąc na dziedzińcu zamkowym zadzierając głowę do góry nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż patrzymy na prawdziwego „zegarowego olbrzyma” o wysokości 7,25 metra i 3,90 metra szerokości samej tarczy zegarowej. Odczytanie godziny nie jest takie łatwe, gdyż umieszczona na czubku nosa zielonego maszkarona duża wskazówka pokazuje godziny (odwrotnie niż we wszystkich zegarach, jakie znamy), natomiast mała wskazówka umieszczona w drugiej tarczy pod główną wskazuje kwadranse. Jest też aktualna liczba dnia kalendarzowego i aktualna faza księżyca. Dlaczego zegar ten ma duszę, co wiąże go z templariuszami czy błaznem księcia Jana Fryderyka, na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie zwiedzając Zamek Książąt Pomorskich, do czego serdecznie zachęcam :)
Marek Kujawa 3 tygodnie temu skomentował(a) Nawra:
Jako największy polski katalog dworów, pałaców i zamków, z przyjemnością przystępujemy do projektu p.t. "cyfrowy ślad w sieci", jaki chcemy zostawić po Andrzeju Szwalbe - znanym bydgoskim działaczu kulturalnym i muzycznym. Pomysłodawcą jest dyr. KPCEN w Bydgoszczy - pan Robert Preus, w związku z obchodzonym "Bydgoskim Rokiem Andrzeja Szwalbego", powołanym przez prezydenta Bydgoszczy, pana Rafała Bruskiego. Publikacją jaką przedstawimy w opisie Nawry jest artykuł pani prof. Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej, członkini Stowarzyszenia im. Andrzeja Szwalbego "Dziedzictwo" oraz Komitetu Organizacyjnego Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego. Pragnę również przypomnieć, że pan Andrzej Szwalbe położył ogromne zasługi w rozwoju Filharmonii Pomorskiej, Opery w Bydgoszczy, czy pałacu w Ostromecku, jako "bydgoskim Wilanowie". Więcej o tej niezwykłej postaci, a zarazem bardzo skromnym człowieku, zainteresowani znajdą w Internecie.