Skatalogowanych zabytków: 11202
Zarejestruj się

Portal społecznościowy miłośników polskich zabytków

Tu znajdziecie opisy i zdjęcia pałaców, zamków i dworów oraz "bratnie dusze" o podobnych zainteresowaniach.
Korzystajcie z forum i nawiązujcie kontakty. Po rejestracji na portalu, każdy może redagować opisy i dodawać zdjęcia, Nadesłane materiały zostaną opatrzone nazwiskiem lub nick?iem autora.
Cała treść portalu została zamieszczona w serwisie za zgodą autorów i przechodzi na jego współwłasność w momencie opublikowania.
Korzystanie ze zdjęć i treści serwisu do celów niekomercyjnych, dozwolone jest na zasadzie uznania autorstwa.
Kopiowanie informacji z serwisu do celów komercyjnych i na strony o podobnej tematyce - jedynie za pisemną zgodą serwisu Polskie Zabytki!
Kontakt z nami możliwy jest również na Facebooku: (link proszę wkleić do paska przeglądarki lub uruchomić jako odnośnik).
https://www.facebook.com/portalpolskiezabytki/


 


Najnowsze zdjęcia w serwisie


Smogorzewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2010

Smogorzewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2010

Smogorzewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2010

Smogorzewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2010

Niemica
Zdjęcie archiwalne 1906, zdjęcie Jerzy Mrozek

Milanów
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Milanów
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Milanów
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Milanów
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Białka
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Białka
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Białka
2013, zdjęcie Daniel Brzeziński

Wyszukiwarka

Znajdź zamki, pałace i dwory w Polsce, ich zdjęcia, opisy oraz informacje o ich historii i dniu dzisiejszym.
Najnowsze komentarze

katarzyna bieńkowska 16 godzin temu skomentował(a) Malużyn:
Mieszkałam w tym dworku w latach 1965-68, gdy była tam szkoła podstawowa. Moi rodzice pracowali w tej szkole. Tata był kierownikiem. Woźną w szkole była niezwykła Pani Helena, która była też moją nianią. Mieliśmy wspaniałego psa. Rodzice przyjaźnili się też z miejscowym księdzem. Razem z nauczycielami ze szkoły tworzyli grono przyjaciół. Wspominają ten czas bardzo ciepło do dzisiaj. Szkoda, że nie ma już tego budynku. Mam w domu zdjęcia z tego czasu. Widać na nich ten dworek. Dobudówkę murowaną jako część szkoły zbudowano za naszego tam pobytu. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców wsi. Katarzyna Bieńkowska
Michal M 2 dni temu skomentował(a) Winnica:
Kompletujemy historię tego obiektu i poszukujemy wszelkich informacji, zdjęć, pamiątek czy innych materiałów dotyczących Dworu Winnica. Uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą Winnicy: https://winnica17.pl/ Jeśli posiadasz jakieś materiały serdecznie proszę o kontakt.
Marek Kujawa 3 dni temu skomentował(a) Lucień:
I właśnie dlatego strona skonstruowana jest jako otwarta społeczność. Ma Pan możliwość dokonania poprawek, aby opis stał się w pełni rzetelny. Do edytora wchodzimy za pomocą opcji "sugeruj zmiany". Tak więc Panie Marku, do dzieła!

 

Marek Iwanowski 4 dni temu skomentował(a) Lucień:
Znam doskonale, jako spokrewniony z Kazimierzem Łysakowskim, historię zarówno tego pałacu jak i całego majątku Lucień. Informacje o pałacu są nierzetelne w następujących kwestiach: Właścicielem pałacu wraz z całym majątkiem była Nelly Kogan, która zawarła związek małżeński z Kazimierzem Łysakowskim. W czasie II wojny wszyscy mieszkańcy pałacu wysiedleni, a po wojnie, po bezprawnym zaborczym upaństwowieniu, została na nim położona przez państwo tzw. łapa. Najpierw umarła Nelly Kogan, potem Kazimierz Łysakowski pozostawiając pałac i grunty bez formalnego ustanowienia ich tytułu własności, co uniemożliwiało w przyszłości przeprowadzenia postępowania spadkowego. Pałacem tym interesowały się czynniki państwowe, nie tylko lokalne. Wówczas rodzina wniosła do właściwego urzędu zastrzeżenie, żeby Urząd nie czynił żadnych poczynań w kwestii ustanowienia właściciela pałacu, bo jest spadkobierczyni Kazimierza Łysakowskiego - Helena Łysakowska-Szela, mieszkająca na stałe w Italii. Mimo to, po pożarze, podczas którego wszystko uległo totalnemu zniszczeniu, "tajemnicze ludki" totalnie odrestaurowały pałac przywracając jemu pierwotną postać. Ktoś miał dokumentację, ktoś pokrył koszty odrestaurowania, ktoś niby przekazał [czyjąś własność] szkole, potem jakiemuś ośrodkowi zdrowia., tyle tylko, że nie wspomina się nigdzie [zarówno na tym portalu jak i niektórych innych] czyja to była i jest własność .Rzetelność przekazu nakazywałaby niepodawanie informacji o anonimowym przekazania czyjegoś majątku, podczas gdy sprawa tytułu własności nie jest zakończona ? bo jak można przekazać czyjś własność nie mając dokumentu potwierdzającego tytuł własności. Dla zainteresowanych: posiadam zdjęcia rodziny opuszczającej pałac wykonane w dniu wysiedlenia.
Marek Kujawa 4 dni temu skomentował(a) Kamieniec:
Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby zechciał je Pan zamieścić.
Mariusz Kozierowski 6 dni temu skomentował(a) Kamieniec:
Posiadam kilka zdjęć przedwojennych rodzinnych z powyższego miejsca Jestem ciekaw czy pozostały tam jeszcze mahoniowe sufity ??